«Առաջիկա օրերին ԼՂ-ում այլևս հայ չի մնա». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջիկա օրերին ԼՂ-ում այլևս հայ չի մնա». հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կատարվողը որակելով էթնիկ զտման ու հայրենազրկման ակտ։
Նա հիշեցրել է, որ այս մասին երկար ժամանակ ահազանգել են միջազգային հանրությանը։ Ըստ Փաշինյանի՝ միջազգային հանրության կողմից էթնիկ զտումները դատապարտող հայտարարությունները կարևոր են, սակայն երբ դրանց չեն հետևում կոնկրետ գործողություններ, այդ հայտարարություններն ընդամենը պատմության համար բարոյական վիճակագրություն ստեղծելու շարքում կդիտվեն, որպեսզի հետագայում տարբեր երկրներ այս հանցագործությունից իրենց տարանջատելու հնարավորություն ունենան՝ ասելով, թե իրենք դատապարտել են․ «Եթե դատապարտման մասին հայտարարություններին համարժեք քաղաքական և իրավական բնույթի որոշումներ չեն հետևում, դատապարտումները դառնում են տեղի ունեցողին համաձայնվելու ակտեր»։
Նա խոսել է Հայաստանի կառավարության գործողությունների մասին՝ շեշտելով, որ առաջնային խնդիրն է հնարավորինս հոգատար կերպով ընդունել ԼՂ—ից բռնի տեղահանվածներին ու ապահովել ամենահրատապ կարիքները։

"No Armenians will be left in Nagorno-Karabakh in the coming days." Nikol Pashinyan (VIDEO)
"The analysis shows that in the coming days, there will be no more Armenians left in Nagorno-Karabakh." announced the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, calling what is being done an act of ethnic cleansing and repatriation.
He noted that the international community was warned about this for a long time. According to Pashinyan, statements condemning ethnic cleansing by the international community are essential. Still, when concrete actions do not follow them, these statements will be seen as just creating moral statistics for history so that in the future, different countries can dissociate themselves from this crime by saying that they have condemned it, "If declarations of condemnation are not followed by decisions of an equivalent political and legal nature, condemnations become acts of consent to what is happening."
He spoke about the actions of the Armenian government, stressing that the primary task is to receive those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh as carefully as possible and provide the most urgent needs.