«Առաջիկա օրերին ԼՂ-ում այլևս հայ չի մնա». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ առաջիկա օրերին ԼՂ-ում այլևս հայ չի մնա». հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կատարվողը որակելով էթնիկ զտման ու հայրենազրկման ակտ։
Նա հիշեցրել է, որ այս մասին երկար ժամանակ ահազանգել են միջազգային հանրությանը։ Ըստ Փաշինյանի՝ միջազգային հանրության կողմից էթնիկ զտումները դատապարտող հայտարարությունները կարևոր են, սակայն երբ դրանց չեն հետևում կոնկրետ գործողություններ, այդ հայտարարություններն ընդամենը պատմության համար բարոյական վիճակագրություն ստեղծելու շարքում կդիտվեն, որպեսզի հետագայում տարբեր երկրներ այս հանցագործությունից իրենց տարանջատելու հնարավորություն ունենան՝ ասելով, թե իրենք դատապարտել են․ «Եթե դատապարտման մասին հայտարարություններին համարժեք քաղաքական և իրավական բնույթի որոշումներ չեն հետևում, դատապարտումները դառնում են տեղի ունեցողին համաձայնվելու ակտեր»։
Նա խոսել է Հայաստանի կառավարության գործողությունների մասին՝ շեշտելով, որ առաջնային խնդիրն է հնարավորինս հոգատար կերպով ընդունել ԼՂ—ից բռնի տեղահանվածներին ու ապահովել ամենահրատապ կարիքները։

«В ближайшие дни в Нагорном Карабахе армян не останется». Никол Пашинян (ВИДЕО)
«Анализ показывает, что в ближайшие дни армян в Нагорном Карабахе больше не останется », заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, назвав происходящее актом этнической чистки и депатриации.
Он напомнил, что международное сообщество было об этом давно предупреждено. По мнению Пашиняна, заявления, осуждающие этнические чистки со стороны международного сообщества, важны, но когда за ними не последуют конкретные действия, эти заявления будут рассматриваться как просто создание моральной статистики для истории, чтобы в будущем разные страны имели возможность отмежеваться от этого преступления, заявив, что они его осудили.«Если за заявлениями осуждения не следуют решения равноценного политико-правового характера, осуждения становятся актами согласия на происходящее».
Он рассказал о действиях правительства Армении, подчеркнув, что первоочередной задачей является максимально бережный прием вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и обеспечение самых неотложных потребностей