«Հռոմի ստատուտով ՌԴ նախագահին ձերբակալելու մասով խոսք չի գնում». Կիրակոսյան
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն անդրադարձել է Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին միջազգային քրեական դատարանի սանկցիայի հիման վրա Հայաստանում ձերբակալելու հնարավորությանը․
«Պետությունների գործող ղեկավարներն օժտված են իմունիտետով։ Այն լուծումները, որոնք հիմնվում են կանոնադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասին, առաջարկվել են մեր ռուս գործընկերներին։ Դա ենթադրում է նաև երկկողմ համաձայնագրի ստորագրում, որը հնարավորություն է տալիս որոշակի երաշխիքներ ստեղծել այն անհանգստությունների համար, որոնք որոշ գործընկեր պետություններ կարող են ունենալ»,- ասել է նա։
Հարցին՝ այդ դեպքում ինչո՞ւ են ՌԴ-ից սուր արձագանքում Հռոմի ստատուտի վավերացմանը, Կիրակոսյանը նշել է. «Չեմ կարող ասել։ Բայց եթե նույնիսկ խնդիր կա, լուծումներ էլ կան, դրանք հնարավոր է իրականացնել կանոնադրության տրամաբանության մեջ»։
Հիշեցնենք, ԱԺ պետաիարվական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հավանության է արժանացրել Հռոմի ստատուտի վավերացման նախագիծը։

«Согласно Римскому статуту, об аресте президента Российской Федерации речи не идет». Киракосян
Представитель Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосян коснулся возможности ареста президента России Владимира Путина в Армении на основании санкции Международного уголовного суда после ратификации Римского статута.
«Нынешние главы государств наделены неприкосновенностью. Нашим российским партнерам были предложены решения, основанные на части 2 статьи 96 регламента. Это также подразумевает подписание двустороннего соглашения, которое дает возможность создать определенные гарантии по тем опасениям, которые могут возникнуть у некоторых государств-партнеров ", - сказал он.
Отвечая на вопрос, почему Россия так резко реагирует на ратификацию Римского статута, Киракосян ответил. "Не могу сказать. Но даже если есть проблема, есть и решения, их можно реализовать в рамках логики закона».
Напомним, Постоянная комиссия Национального собрания по конституционным вопросам одобрила проект ратификации Римского статута.