Այսօր էլ ընդգծում ենք ուժի կիրառման դատապարտման, զանգվածային ոճրագործության կանխման հրամայականը․ ՀՀ ԱԳՆ
3 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սանձազերծեց իր հայրենիքում ապրող Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդի նկատմամբ՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, իրականացնելով զանգվածային ռազմական հանցագործություններ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Այս կործանարար գործողությունները մաս էին կազմում Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի ծրագրված քաղաքականության։ Չնայած բազմաթիվ ուղերձներին և ջանքերին՝ տարածաշրջանում առկա խնդիրները կարգավորել բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով՝ Ադրբեջանը շարունակեց իր՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման գործելակերպը՝ խուսափելով միջազգային մեխանիզմի ներքո ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի շուրջ կառուցողական երկխոսությունից:
Այս երեք տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն անցել է անմարդկային դժվարությունների միջով՝ շարունակաբար ենթարկվելով ռազմական հարձակումների, ահաբեկումների, 10 ամիս շարունակվող շրջափակման և սովամահության։
Միջազգային հանրության կողմից դեռևս երեք տարի առաջ ուժի կիրառման քննադատության և կոշտ արձագանքի բացակայության, 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ստեղծված անվտանգային երաշխիքների անարդյունավետության և ԼՂ-ում միջազգային հասանելիության բացակայության պայմաններում Ադրբեջանի հայատյաց գործողություններն ու քաղաքականությունը ոչ միայն չդադարեցին, այլև հասան իրենց նոր դրսևորման՝ սեպտեմբերի 19-ին ձեռնարկած զինված հարձակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի զգալի մասի՝ փաստացի բռնի տեղահանման, էթնիկ զտման:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը ոգեկոչում է 2020թ․ 44-օրյա պատերազմում և դրան հաջորդող շրջանում զոհված մեր բոլոր հայրենակիցների հիշատակը։ Այսօր մենք ընդգծում ենք տարածաշրջանում ուժի կիրառման դատապարտման, հերթական զանգվածային ոճրագործության կանխման հրամայականը»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարությունում:

Even today, we emphasize the imperative of condemning the use of force and preventing mass crimes. RA MFA
3 years ago, on this day, Azerbaijan unleashed large-scale military operations against the indigenous people of Nagorno-Karabakh living in its homeland, targeting the civilian population and committing mass war crimes, reports the RA MFA.
"These destructive actions were part of Azerbaijan's planned policy of subjecting Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing. Despite numerous messages and efforts to settle the existing problems in the region exclusively through political and diplomatic means, Azerbaijan continued its practice of using force or the threat of force, avoiding a constructive dialogue on the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh under the international mechanism.
During these three years, the people of Nagorno-Karabakh went through inhuman hardships, continuously subjected to military attacks, intimidation, a 10-month siege, and starvation.
In the absence of criticism and a harsh response from the international community to the use of force three years ago, the ineffectiveness of the security guarantees created as a result of the 44-day war in 2020, and the lack of international access in Nagorno-Karabakh, Azerbaijan's anti-Armenian actions and policies not only did not stop but also reached their new manifestation: September 19 As a result of the armed attack undertaken in
Today, the Republic of Armenia commemorates all our compatriots who died in the 44-day war of 2020 and the following period. Today, we emphasize the imperative of condemning the use of force in the region and preventing another mass crime," said the statement of the Foreign Ministry.