Արմեն Գրիգորյանը և Չարլզ Ֆրիզը քննարկել են անվտանգային հարցեր
Սեպտեմբերի 26-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունում ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության և ճգնաժամային արձագանքման հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Չարլզ Ֆրիզի հետ:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը՝ անդրադառնալով փախստականների հիմնախնդրին: Մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակի մասին:
Զրուցակիցները կարևորել են ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ներկայությունը և գործունեությունը Հայաստանում, որպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման ընթացքում կարևոր ձեռքբերում: Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության հնարավոր եզրերը՝ Անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականություն շրջանակներում:

Армен Григорян и Чарльз Фриз обсудили вопросы безопасности
26 сентября секретарь Совета безопасности Армен Григорян встретился с заместителем генерального секретаря Европейской службы внешних действий по вопросам общей политики безопасности и обороны и реагирования на кризисы Чарльзом Фризом.
На встрече стороны обсудили гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, коснувшись вопроса беженцев. Они обменялись мнениями о ситуации в области региональной и внерегиональной безопасности.
Собеседники отметили присутствие и деятельность гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении как важное достижение в развитии отношений РА-ЕС. Стороны также обсудили возможные направления сотрудничества в рамках общей политики безопасности и обороны.