ՀՀ-ին տրամադրված աջակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում եռապատկվել է. Սամանտա Փաուեր
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանտա Փաուերին և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Յուրի Քիմին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը ընդգծել է ԱՄՆ առանցքային դերը  Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման գործընթացում։
«Դժբախտաբար, մեր տարածաշրջանում առկա արտաքին անվտանգության մարտահրավերները և դրանցից բխող հետևանքները սպառնում են Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնելուն։ Չնայած դրան՝ մեր կառավարությունը հավատարիմ է որդեգրած օրակարգի իրականացմանը՝ վստահ լինելով, որ այն կարող է ապահովել նաև անվտանգություն և ինքնիշխանություն», - նշել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Փոխվարչապետը մանրամասն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ծանր իրավիճակը, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվող բնակիչների խնդիրները։ Տիգրան Խաչատրյանը ամերիկացի գործընկերոջը ներկայացրել է բռնի տեղահանված անձանց կեցության վայրով և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից կատարվող քայլերը։
Սամանտա Փաուերն ընդգծել է ԱՄՆ կառավարության և մասնավորապես՝ ԱՄՆ ՄԶԳ պատրաստակամությունը՝ աջակցել ԼՂ-ից տեղահանված անձանց կարիքները հասցեագրելու հարցում։ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ-ին տրամադրված աջակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում եռապատկվել է և միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել կառավարությանը նոր ի հայտ եկած խնդիրների կառավարման հարցում։
Կողմերը քննարկել են այն ծրագրերը և առաջնահերթությունները, որոնց շուրջ առաջիկայում կկենտրոնացվեն ջանքերը։

Вице-премьер-министр РА Тигран Хачатрян сегодня принял главу Агентства США по международному развитию Саманту Пауэр и помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким. На встрече также присутствовали министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр экономики Ваан Керобян и другие официальные лица.
Приветствуя гостей, вице-премьер подчеркнул ключевую роль США в процессе укрепления демократии в Армении.
«К сожалению, внешние вызовы безопасности в нашем регионе и вытекающие из них последствия грозят сделать демократию в Армении необратимой. Несмотря на это, наше правительство привержено реализации принятой повестки, уверено, что сможет также обеспечить безопасность и суверенитет", - сказал Тигран Хачатрян.
Вице-премьер подробно представил сложную гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Тигран Хачатрян представил своему американскому коллеге шаги, предпринимаемые правительством РА в направлении обеспечения вынужденно переселенных лиц жильем и товарами первой необходимости.
Саманта Пауэр подчеркнула готовность правительства США, и в частности USAID, оказать помощь в удовлетворении потребностей людей, перемещенных из Нагорного Карабаха. Глава USAID отметила, что поддержка, оказываемая Армении, утроилась за последний период, и в то же время выразила готовность помочь правительству в решении вновь возникших проблем.