ՀՀ-ին տրամադրված աջակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում եռապատկվել է. Սամանտա Փաուեր
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանտա Փաուերին և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Յուրի Քիմին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը ընդգծել է ԱՄՆ առանցքային դերը  Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման գործընթացում։
«Դժբախտաբար, մեր տարածաշրջանում առկա արտաքին անվտանգության մարտահրավերները և դրանցից բխող հետևանքները սպառնում են Հայաստանում ժողովրդավարությունն անշրջելի դարձնելուն։ Չնայած դրան՝ մեր կառավարությունը հավատարիմ է որդեգրած օրակարգի իրականացմանը՝ վստահ լինելով, որ այն կարող է ապահովել նաև անվտանգություն և ինքնիշխանություն», - նշել է Տիգրան Խաչատրյանը։
Փոխվարչապետը մանրամասն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ծանր իրավիճակը, ԼՂ-ից բռնի տեղահանվող բնակիչների խնդիրները։ Տիգրան Խաչատրյանը ամերիկացի գործընկերոջը ներկայացրել է բռնի տեղահանված անձանց կեցության վայրով և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից կատարվող քայլերը։
Սամանտա Փաուերն ընդգծել է ԱՄՆ կառավարության և մասնավորապես՝ ԱՄՆ ՄԶԳ պատրաստակամությունը՝ աջակցել ԼՂ-ից տեղահանված անձանց կարիքները հասցեագրելու հարցում։ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ-ին տրամադրված աջակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում եռապատկվել է և միևնույն ժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել կառավարությանը նոր ի հայտ եկած խնդիրների կառավարման հարցում։
Կողմերը քննարկել են այն ծրագրերը և առաջնահերթությունները, որոնց շուրջ առաջիկայում կկենտրոնացվեն ջանքերը։

The support provided to RA has tripled recently. Samantha Power
RA Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan today received the head of the US Agency for International Development, Samantha Power, and the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Yuri Kim. Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan, Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Minister of Economy Vahan Kerobyan and other officials were also present at the meeting.
Welcoming the guests, the Deputy Prime Minister emphasized the USA's critical role in strengthening Armenia's democracy.
"Unfortunately, the external security challenges in our region and the consequences arising from them threaten to make democracy in Armenia irreversible. Despite this, our government is committed to implementing the adopted agenda, confident that it can provide security and sovereignty," Tigran Khachatryan said.
The Deputy Prime Minister presented the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and the problems of the forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh. Tigran Khachatryan gave his American colleague the steps taken by the RA government to provide accommodation and essential goods to the forcibly displaced persons.
Samantha Power emphasized the readiness of the US government, and USAID in particular, to assist in addressing the needs of people displaced from Nagorno-Karabakh. The head of USAID noted that the support provided to Armenia has tripled in the recent period and at the same time expressed readiness to assist the government in managing the newly emerging problems.