Սամանթա Փաուերը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Ջո Բայդենի նամակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում է եղել ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը: Վարչապետը ողջունել է տիկին Փաուերի այցը մեր երկիր այս դժվար ժամանակաշրջանում:
«Կարծում եմ, տեղյակ եք ընդհանուր իրավիճակից, քանի որ հնարավորություն ենք ունեցել քննարկել այս իրավիճակն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամների հետ, երկու օր առաջ հեռախոսազրույց եմ ունեցել պետքարտուղար Բլինքենի հետ։ Մեր գործընկերները կապի մեջ են և կարծում եմ շատ կարևոր է, որ ունենք այս հնարավորությունը՝ քննարկելու մեր տարածաշրջանի ներկա իրավիճակի բոլոր մանրամասները։
Դուք տեղյակ եք, որ դժբախտաբար այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման գործընթացը շարունակվում է, այն հենց հիմա տեղի է ունենում, և դա շատ ողբերգական փաստ է։ Մենք փորձում էինք միջազգային հանրությանը տեղեկացնել, որ այս էթնիկ զտումը տեղի է ունենալու, բայց, դժբախտաբար, մեզ չհաջողվեց այն կանխել։ Բայց այս իրավիճակը և լարվածությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է աճել, և այժմ շատ կարևոր է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել հետագա էսկալացիան և նույնիսկ ավելի մեծ խնդիրները կանխելու համար։ Շատ ուրախ եմ այս հնարավորության համար և ողջունում եմ Ձեզ մեր երկրում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Սամանթա Փաուերը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին իր գլխավորած պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար։ «Գիտեմ որքան զբաղված եք, հաշվի առնելով տվյալ իրավիճակը։ Նախագահ Բայդենն ինձ և իմ պատվիրակությանը գործուղել է այստեղ՝ ընդգծելու ԱՄՆ-ի խորը նվիրվածությունը Հայաստանի սուվերենության, տարածքային ամբողջականության և ժողովրդավարության հանդեպ։ Գիտեմ, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աշխատում է հայ ժողովրդի հետ, և Հայաստանի կառավարությունը երբեք անվճռականություն չի ցուցաբերել այս հարցում, և դա շատ կարևոր է։
Մենք ժամանել ենք Հայաստան և հուսով եմ կրկին առիթ կունենամ գալու՝ քննարկելու մեր այն քայլերը, որոնք ուղղված են ձեր խորացող ժողովրդավարության ամրապնդմանը, բայց այս այցի ընթացում մենք, իհարկե, կենտրոնացած ենք կոնկրետ ճգնաժամի, Լեռնային Ղարաբաղի մարդկանց մարդասիրական կարիքների, Լեռնային Ղարաբաղից փախուստի դիմած մարդկանց մարդասիրական կարիքների վրա։ Կարծեմ մոտ 5000 մարդ է անցել Հայաստան այսօր, և մենք իսկապես շատ լուրջ ենք վերաբերվում մեր պատասխանատվությանը՝ կենտրոնացնել ռեսուրսները, ինքներս մեզ, որպեսզի աջակցենք տեղական ինքնակառավարման մարմիններին՝ կեցության վայրեր և այլ աջակցության միջոցներ գտնելու գործում, բայց նաև խթանել, որ այլ երկրները նույնպես անեն նույնը։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կշարունակեն աշխատել թե՛ ձեր, թե՛ Ադրբեջանի կառավարության հետ՝ երկրների միջև տևական խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, նաև հաշվի առնելով, թե ինչպիսի խորը տնտեսական շահույթ և կայունություն կապահովի այն հայ ժողովրդի համար։ Քայլերը, որ Դուք ձեռնարկել եք իշխանությունների տարանջատման հարցում, կոռուպցիայի դեմ պայքարում, այս ամենը ներդրումներ են Հայաստանի ապագայի մեջ»,- նշել է Սամանթա Փաուերը։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավարը վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը:
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ԼՂ մեր հայրենակիցներին աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորություններին, տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, ինչպես նաև Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Samantha Power, the head of USAID, which included Yuri Kim, the US acting assistant secretary of state. The Prime Minister welcomed Mrs. Power's visit to our country at this difficult time.
You are aware of the general situation, as we had the opportunity to discuss this situation with the members of the US House of Representatives; two days ago, I had a telephone conversation with Secretary of State Blinken. Our partners are in contact, and we must have this opportunity to discuss all the details of the current situation in our region.
You are aware that, unfortunately, the ethnic cleansing of the Armenians of Nagorno-Karabakh continues. It is happening right now, and it is a very tragic fact. We tried to inform the international community that this ethnic cleansing would happen, but, unfortunately, we failed to prevent it. But this situation and tensions in our region continue to grow, and now it is essential to take concrete steps to avoid further escalation and even more significant problems. I am very happy for this opportunity and welcome you to our country," said Nikol Pashinyan.
Samantha Power thanked the Prime Minister for the warm welcome shown to the delegation she led. "I know how busy you are, considering the given situation. President Biden sent me and my delegation here to emphasize the deep commitment of the United States to the sovereignty, territorial integrity, and democracy of Armenia. I know that USAID works with the Armenian people, and the Armenian government has never shown indecision, which is very important.
We have arrived in Armenia, and I hope I will have the opportunity to come again to discuss our steps aimed at strengthening your deepening democracy. Still, during this visit, we are focused on the specific crisis, the humanitarian needs of the people of Nagorno Karabakh, and the humanitarian needs of those who fled from Nagorno Karabakh. About 5,000 people crossed Armenia today, and we take very seriously our responsibility to focus resources ourselves, to support local governments in finding places to stay and other means of support, and encourage other countries to do the same.
The United States of America will continue to work with you and the Government of Azerbaijan to achieve lasting peace between the countries, considering the profound economic benefits and stability it will provide for the Armenian people. The steps that you have taken regarding the separation of powers in the fight against corruption are investments in the future of Armenia," said Samantha Power.
The head of the US International Development Agency forwarded the letter of US President Joe Biden to Prime Minister Pashinyan.
Next, the interlocutors discussed the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, the possibilities of providing support to our compatriots in Nagorno-Karabakh, the developments taking place in the region, as well as the further development and expansion of Armenia-US cooperation.