«ԱՄՆ-ն սգում եք ԼՂ-ում էթնիկ հայերի մահը». Բայդենի նամակը Փաշինյանին
ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նամակը: Նամակում ասվում է.
«Հարգելի պարոն վարչապետ, Ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին հղում եմ իմ լավագույն մաղթանքներն Անկախության տոնի առթիվ։ Այս տարի, երբ նշում ենք այս վեհ առիթը, մենք նաև սգում եք Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի մահը։ Ես խնդրել եմ Սամանթա Փաուերին՝ իմ կաբինետի կարևորագույն անդամներից մեկին, անձամբ Ձեզ փոխանցել Միացյալ Նահանգների և իմ վարչակազմի ուժեղ աջակցությունը Հայաստանի ձգտմանը դեպի արժանապատիվ և կայուն տարածաշրջանային խաղաղություն, որը կերաշխավորի ձեր սուվերենությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ժողովրդավարությունը։
Հայաստանը ցույց է տվել իր հավատարմությունն այդ նպատակին՝ ներգրավվելով Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցություններում, ինչպես նաև իրականացնելով կարևոր տնտեսական բարեփոխումներ, բարելավելով կառավարության հաշվետվողականությունը և ամրապնդելով ժողովրդավարական ինստիտուտները: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի աջակցել Հայաստանին երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման և ձեր հարևանությամբ կայունություն հաստատելու ջանքերում։
Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աշխատել ձեր կառավարության հետ` հասցեագրելու վերջին բռնություններից բխող մարդասիրական կարիքները, որոնք տիկին Փաուերը Ձեզ հետ մանրամասն կքննարկի։ Մենք նաև կշարունակենք ամրապնդել մեր համագործակցությունն էներգետիկ դիվերսիֆիկացման, դիմակայունության և անվտանգության հարցերում, ինչպես ցույց են տվել մեր վերջին զորավարժությունները:
Հայաստանի հարուստ պատմությունն ամենուրեք ոգեշնչել է ազգերին և մարդկանց՝ ձգտելու ազատության և արդարության: Իսկ ամերիկահայ համայնքը շարունակում է ուժի աղբյուր մնալ իմ սեփական երկրում: Հույս ունեմ առաջիկա տարում շարունակել էլ ավելի խորացնել և ամրապնդել մեր պետությունների և ժողովուրդների միջև կապերը»։

"The USA mourns the death of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh." Biden's letter to Pashinyan
The head of the US International Development Agency, Samantha Power, delivered the letter of US President Joe Biden to Prime Minister Nikol Pashinyan. The letter says:
"Dear Mr. Prime Minister, I send you and the people of Armenia my best wishes on Independence Day. This year, as we celebrate this great occasion, we also mourn the death of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh. I have asked Samantha Power, one of the most important members of my Cabinet, to personally convey to you the strong support of the United States and my administration for Armenia's pursuit of a dignified and sustainable regional peace that guarantees your sovereignty, independence, territorial integrity, and democracy.
Armenia has demonstrated its commitment to that goal by engaging in peace talks with Azerbaijan, implementing critical economic reforms, improving government accountability, and strengthening democratic institutions. I assure you that the United States will continue to support Armenia in its efforts to strengthen democracy and establish stability in your neighborhood.
The United States is committed to working with your government to address the humanitarian needs arising from the recent violence, which Ms. Power will discuss with you in detail. We will also continue strengthening our cooperation on energy diversification, resilience, and security, as demonstrated by our recent military exercises.
Armenia's rich history has inspired nations and people everywhere to strive for freedom and justice. And the American Armenian community continues to be a source of strength in my country. I hope to continue deepening and strengthening the ties between our states and peoples in the coming year."