«Անցյալում աշխարհը ձախողել է Հայաստանին օգնելու հարցում»․ Սամանթա Փաուեր
Անցյալում աշխարհը ձախողել է Հայաստանին օգնելու հարցում։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը։
Նրա խոսքով՝ այսօր վարչապետ Փաշինյանի հետ խոսել են, թե ինչպես կարող են օգնել ԼՂ ժողովրդին, ինչպես նաև հայ ժողովրդին հետագայում, երբ Հայաստանը քայլեր կձեռնարկի իր ինքնիշխանության ամրապնդման ճանապարհին։
«ԼՂ-ում պետք է միջազգային հումանիտար ներկայություն լինի արձանագրելու, թե արդյոք Ադրբեջանը կատարում է իր հանձնառությունները։ Զինված ուժ է կիրառվել, և մենք դիտարկում ենք, թե ինչը կարող է լինել պատշաճ արձագանք դրան»,- նշել է նա։

"The world has failed to help Armenia in the past." Samantha Power
In the past, the world has failed to help Armenia. Samantha Power, head of the US Agency for International Development, announced this during a press conference.
According to her, today they talked with Prime Minister Pashinyan about how they can help the people of Nagorno-Karabakh and the Armenian people in the future when Armenia will take steps to strengthen its sovereignty.
"There should be an international humanitarian presence in Nagorno-Karabakh to record whether Azerbaijan fulfills its obligations. Armed force was used, and we are considering what could be an appropriate response to it," she said.