ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության տնօրեն Սամանթա Փաուերը տեղեկացնում է, որ Հայաստան է ժամանել՝ մեր երկրին ևս մեկ անգամ վերահաստատելու ԱՄՆ ամուր աջակցությունը։
«Երկրի ու տարածաշրջանի համար այս կարևոր պահին այստեղ եմ՝ վերահաստատելու ԱՄՆ ուժեղ աջակցությունն ու համագործակցությունը Հայաստանին և ուղղակիորեն խոսելու նրանց հետ, ովքեր տուժել են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամից»,- այս մասին «X»-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրենը։
Նշենք, որ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

I am here to reaffirm the strong support and cooperation of the USA to Armenia. Samantha Power
Director of the US Agency for International Development, Samantha Power, reports that she has arrived in Armenia to reaffirm once again the strong support of the USA for our country.
"At this important moment for the country and the region, I am here to reaffirm the strong US support and cooperation to Armenia and to speak directly with those who have suffered from the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh," the director of USAID wrote about this in his "X" microblog.
It should be noted that the high-ranking US official paid tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide in Tsitsernakaberd.