ԱՄՆ սենատորը տեղեկատվություն է տրամադրել Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր իրականացրած այցից
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 25-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Գերի Փիթերսին: Խորհրդարանի ղեկավարը ողջունել է սեպտեմբերի 21-ին ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի, Գերի Փիթերսի և մի շարք այլ սենատորների` Սենատի քննարկմանը ներկայացված երկկուսակցական «Հաջակցություն հայերին ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ» օրենսդրական ակտի նախագիծը՝ հույս հայտնելով, որ այն կընդունվի:
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 21-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ի աջակցող ելույթի համար՝ շեշտելով, որ ստեղծված իրավիճակում անչափ կարևոր է միջազգային գործընկերների արդյունավետ և հստակ քայլերի հրատապությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների սահմանումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած հերթական լայնածավալ հարձակման մանրամասներն ու հետևանքները: Սենատորը տեղեկատվություն է տրամադրել Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզեր իրականացրած այցից:
Նա դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակը՝ աջակցություն հայտնելով հայ ժողովրդին: Գերի Փիթերսը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը:

The US senator provided information from his visit to the Vayots Dzor and Syunik regions
RA NA Speaker Alen Simonyan received US Senator Gerry Peters on September 25. The head of the parliament welcomed the draft of the bipartisan legislative act "Supporting Armenians Against Azerbaijani Aggression" presented to the Senate on September 21 by the chairman of the US Senate Foreign Relations Committee, Gerry Peters, and several other senators, Robert Menendez, expressing hope that it will be adopted.
Referring to the urgent session of the UN Security Council held in New York on September 21, the Speaker of the RA National Assembly thanked the USA for its supportive speech, stressing that in the current situation, the urgency of practical and transparent steps by international partners is critical, including the imposition of sanctions on Azerbaijan.
The details and consequences of another large-scale attack unleashed by Azerbaijan on September 19 were discussed at the meeting. The senator provided information from his visit to the Vayots, Dzor, and Syunik regions.
He condemned the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, expressing support for the Armenian people. Gerry Peters reaffirmed the United States' support for Armenia's territorial integrity.