Որևէ արտատարածքային կամ միջանցքային տրամաբանության Հայաստանը երբևէ չի համաձայնել և համաձայն չի լինելու. Գնել Սանոսյան
Որևէ արտատարածքային կամ միջանցքային տրամաբանության Հայաստանը երբևէ չի համաձայնել  և համաձայն չի լինելու. Գնել Սանոսյան
Հայաստանը երբևէ չի համաձայնել եւ չի համաձայնելու որեւէ արտատարածքային կամ միջանցքային տրամաբանության։ Այս մասին ընդգծել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը` պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
- Պարոն Սանոսյան, վերջին շրջանում թուրք և ադրբեջանցի պաշտոնյաները ավելի հաճախակի են սկսել խոսել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա, և արդյո՞ք ՀՀ դիրքորոշումը որևէ փոփոխություն է կրել վերջին իրադարձություններից հետո։
- Որեւէ արտատարածքային կամ միջանցքային տրամաբանության Հայաստանը երբևէ չի համաձայնել եւ համաձայն չի լինելու։ Մյուս կողմից մենք հավատարիմ ենք բարձր մակարդակում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին: Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել սույն թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում, վերահաստատվել են հետևյալ պայմանավորվածությունները.
Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ համապատասխանաբար 29.8 եւ 86.6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքով:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիան տեղի է ունենալու 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա:
Տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է ապաշրջափակվեն կողմերի ինքնիշխանության, իրավազորության եւ փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա:
Այս պայմանավորվածությունները հրապարակային են և հրապարակվել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կողմից հանդիպման ավարտին։ Այս պայմանավորվածության շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ միայն պատրաստ է կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը, այլ նաև ցանկանում է, որ դա տեղի ունենա հնարավորինս արագ, քանի որ դա բխում է մեր շահերից։

Армения никогда не соглашалась и никогда не согласится ни с какой экстерриториальной или коридорной логикой. Это подчеркнул министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян, отвечая на вопрос "Арменпресс" .
- Господин Саносян, официальные лица Турции и Азербайджана в последнее время все чаще стали говорить о так называемом "Зангезурском коридоре". Как бы вы это интерпретировали и изменилась ли позиция РА после последних событий?
- Армения никогда не соглашалась ни на какую экстерриториальную или коридорную логику и никогда не согласится. С другой стороны, мы привержены договоренностям, достигнутым на высоком уровне. На последней встрече лидеров Армении и Азербайджана, состоявшейся 15 июля этого года в Брюсселе, были подтверждены следующие договоренности.
Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга площадью 29,8 и 86,6 тысяч квадратных километров соответственно.
Делимитация границы между Арменией и Азербайджаном пройдет на основе Алматинской декларации 1991 года.
Региональные коммуникации должны быть разблокированы на основе принципов суверенитета, юрисдикции и взаимности сторон.
Эти соглашения являются публичными и были объявлены президентом Европейского совета Шарлем Мишелем в конце встречи. В рамках этой договоренности Республика Армения не только готова к разблокировке коммуникаций, но и хочет, чтобы это произошло как можно быстрее, поскольку это в наших интересах.