ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները արդեն ժամանել են Հայաստան
Այսօր Հայաստան է ժամանել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության տնօրեն Սամանթա Փաուերը՝ հաստատելու ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարությանը, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկելու Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած վերջին բռնություններից բխող հումանիտար կարիքների բավարարման ուղղությամբ։
ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրեն Փաուերի հետ Հայաստանում է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը։ Միացյալ Նահանգները շարունակում է աջակցել տարածաշրջանում արժանապատիվ ու տևական խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ջանքերին։
Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար իրավիճակի մասին հաղորդումներով և կոչ է անում անարգել մուտք ապահովել միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների և կոմերցիոն փոխադրումների համար։

High-ranking US officials have already arrived in Armenia
USAID Director Samantha Power arrived in Armenia today to confirm US support for Armenia's sovereignty, independence, territorial integrity, and democracy and to take steps to meet humanitarian needs arising from the recent violence in Nagorno-Karabakh.
USAID Director Power is accompanied by Yuri Kim, Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs. The United States continues to support Armenia's efforts to establish dignified and lasting peace in the region.
The United States is deeply concerned by reports of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and calls for unhindered access to international humanitarian organizations and commercial transportation.