Հռոմի ստատուտի վավերացման որոշումը որևէ կերպ ուղղված չէ ՀԱՊԿ-ի կամ ՌԴ-ի դեմ. Նիկոլ Փաշինյան
Հռոմի ստատուտի վավերացումը ՀՀ-ին հնարավորություն կտա արտաքին անվտանգության ապահովման գործում օգտվել նաև միջազգային քրեական դատարանի հնարավորություններից:
Հռոմի ստատուտը վավարեցանելու որոշումը մենք կայացրինք 2022 թ. դեկտեմբերին, երբ բոլորիս համար ակնհայտ դարձավ, որ ՀԱՊԿ և հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության գործիքները բավարար չեն Հայաստանի արտաքին անվտանգությունն ապահովելու համար:
Այս մասին քիչ առաջ իր ուղերձում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հռոմի ստատուտի վավերացման որոշումը որևէ կերպ ուղղված չէ ՀԱՊԿ-ի կամ ՌԴ-ի դեմ, դա բխում է մեր արտաքին անվտանգության շահերից և նման որոշում կայացնելը մեր սուվերեն իրավունքն է:

The decision to ratify the Rome Statute is not directed against the CSTO or Russia. Nikol Pashinyan
The ratification of the Rome Statute will enable RA to use the capabilities of the International Criminal Court to ensure external security.
We decided to implement the Rome Statute in 2022. In December, it became apparent to us that more than CSTO and the tools of the Armenian-Russian strategic partnership were needed to ensure Armenia's external security.
Nikol Pashinyan announced this in his address a little while ago.
According to him, the decision to ratify the Rome Statute is not directed against the CSTO or the Russian Federation in any way; it stems from the interests of our external security, and making such a decision is our sovereign right.