Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կրկին տեղեկացնում ենք, որ սեպտեմբերի 20-ի հրադադարի մասին բոլոր որոշումները կայացվել են Լեռնային Ղարաբաղի կողմից:
Հայաստանի Հանրապետությունը որոշումների կայացման գործում ներգրավված չի եղել: ՀՀ-ն ընդհանուր առմամբ տեղյակ է եղել, որ գործընթաց է տեղի ունենում, կոնկրետ ինֆորմացիա չունենալով նրբությունների մասին:
Փաստաթղթերի քննարկումների մեխանիզմների, որոշումների կայացման ֆորմատի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը տեղեկություններ չի ունեցել: Լեռնային Ղարաբաղը հարցերը քննարկել եւ համաձայնեցրել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի հետ եւ/կամ միջոցով»:
Հիշեցնենք, որ նման բովանդակությամբ հայտարարություն էր տարածել Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը: Նա ասել էր, թե Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի հայտարարության տեքստին Նիկոլ Փաշինյանը նախօրոք ծանոթ է եղել:

Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь Никола Пашиняна Назели Багдасарян. "Еще раз сообщаем, что все решения о прекращении огня 20 сентября были приняты Нагорным Карабахом.
Республика Армения не участвовала в принятии решений. РА в целом была в курсе, что идет процесс, но не располагала конкретной информацией о нюансах.
Республика Армения не располагала информацией о механизмах обсуждения документов, формате принятия решений. Нагорный Карабах обсуждал и координировал вопросы с миротворческими силами Российской Федерации и/или через них».
Напомним, с аналогичным по содержанию заявлением выступил спикер Национального собрания Арцаха Давид Ишханян. Он сообщил, что Никол Пашинян ознакомлен с текстом заявления Совета безопасности Республики Арцах