«ՀՀ-ն իր դաշնակցային պարտավորություններից երբեք չի հրաժարվել և դաշնակիցներին երբեք չի դավաճանել»:
«Իրադարձությունների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ անվտանգության այն համակարգերը և այն դաշնակիցները, որոնց վրա երկար տարիներ մենք հույս ենք դրել, մեր խոցելիություններն ի ցույց դնելու և հայ ժողովրդի անկախ պետություն ունենալու անհնարինությունը հիմնավորելու խնդիր են դրել:
Ընդ որում, նման քաղաքականությունը ամենևին էլ կապ չունի 2018թ. Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությամբ հաստատված կառավարության հետ:
Մենք կոչ ենք անում և հորդորում ենք մեր գործընկերներին հարգել մեր պետությունն ու ինքնիշխանությունը և մեր վճռական կամքն ենք արտահայտում ուժեղացնելու մեր պետականությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը, արտաքին և ներքին անվտանգությունը:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում անսասան աջակացություն հայտնել Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու ժողովրդավարությանը:
Անհրաժեշտ է վերափոխել, հարստացնել ՀՀ-ի արտաքին և ներքին անվտանգության գործիքները՝ համագործակցելով փոխշահավետ քայլերի պատրաստ բոլոր գործընկերների հետ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

"The Republic of Armenia has never abandoned its alliance commitments or betrayed its allies."
"The analysis of the events shows that the security systems and the allies on which we have relied for many years have set the task of demonstrating our vulnerabilities and justifying the impossibility of the Armenian people having an independent state.
Moreover, such a policy has nothing to do with 2018. The famous, non-violent velvet revolution in Armenia established the government.
We call and urge our partners to respect our statehood and sovereignty and express our determination to strengthen our statehood, freedom, democracy, and external and internal security.
We call on the international community to express unwavering support for Armenia's independence, sovereignty, territorial integrity, and democracy.
It is necessary to transform and enrich the external and internal security tools of RA, cooperating with all partners ready for mutually beneficial steps," said Nikol Pashinyan