ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ ԼՂ մեր հայրենակիցները կկարողանան տեղափոխվել Հայաստան այն պայմաններում, երբ արձանագրվի նրանց մնալու անհնարինությունը։ «Այսինքն, այս իրավիճակը եթե շարունակվի. հիմա այդ անհնարինությունը առկա է»,- նշել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ ԼՂ քաղաքացիական անձանց կյանքին ուղիղ սպառնալիք այս պահին չկա. «Բայց և պետք է արձանագրել, որ իրադրությունը դինամիկ է և ցանկացած պահի կարող է փոխվել:
Ես այս հայտարարությունը չէի անի, եթե դինամիկայի մեջ էլ չտեսնեի որոշակի միտումներ, որոնք նման հայտարարություններ անելու հնարավորություն են տալիս»:

«На данный момент прямой угрозы жизни мирного населения Нагорного Карабаха нет». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что, по его мнению, наши соотечественники в Нагорном Карабахе смогут переехать в Армению в условиях, когда будет зафиксирована невозможность их пребывания. "То есть, если такая ситуация сохранится, сейчас такая возможность существует", - отметил он.
По словам Пашиняна, прямой угрозы жизни мирного населения Нагорного Карабаха на данный момент нет. «Но следует отметить, что ситуация динамична и может измениться в любой момент.
Я бы не делал этого заявления, если бы не видел определенных тенденций в динамике, которые позволяют делать такие заявления».