ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ ԼՂ մեր հայրենակիցները կկարողանան տեղափոխվել Հայաստան այն պայմաններում, երբ արձանագրվի նրանց մնալու անհնարինությունը։ «Այսինքն, այս իրավիճակը եթե շարունակվի. հիմա այդ անհնարինությունը առկա է»,- նշել է նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ ԼՂ քաղաքացիական անձանց կյանքին ուղիղ սպառնալիք այս պահին չկա. «Բայց և պետք է արձանագրել, որ իրադրությունը դինամիկ է և ցանկացած պահի կարող է փոխվել:
Ես այս հայտարարությունը չէի անի, եթե դինամիկայի մեջ էլ չտեսնեի որոշակի միտումներ, որոնք նման հայտարարություններ անելու հնարավորություն են տալիս»:

There is no direct threat to the lives of NK civilians at the moment. prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that, in his opinion, our compatriots from Nagorno-Karabakh will be able to move to Armenia under the conditions that it is recorded that they can't stay. "That is if this situation continues. Now that impossibility exists," he noted.
According to Pashinyan, there is no direct threat to the lives of NK civilians at the moment, "But it should be noted that the situation is dynamic and can change at any time.
I wouldn't make this statement if I didn't see specific trends in the dynamics that make it possible to make such statements."