«Չեմ կարծում, թե բոլորս պետք է աչք փակենք այն ձախողումների վրա, որ ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախումը ԼՂ-ում ունեցել է». Փաշինյան
21 Սեպտեմբերի, 18:38
«Այսօր՝ այս պահին մեր գնահատականն այն է, որ ԼՂ-ի քաղաքացիական բնակչությանը ուղիղ սպառնալիք չկա: Գիտենք նաև, որ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնակայանում գտնվում են շուրջ 1200-1300 քաղաքացիներ, երեխաներ, որոնց նկատմամբ նրանք հոգ են տանում»,- այս մասին այսօր ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և վստահեցրեց՝ մենք էլ հնարավոր միջոցները պատրաստ ենք ձեռնարկել, սակայն Լաչինի միջանցքի փակ լինելու մեջ է խնդիրը, ինչպես գիտեք, մեր հումանիտար բեռները սպասում են Կոռնիձորում:
«Ռուսական մամուլում շատ է խոսվում այն մասին, որ ՀՀ-ն արդեն երկար ժամանակ է՝ փորձում է պատասխանատվությունը իր անհաջողությունների համար դնել ՌԴ-ի վրա: Մենք մեր որևէ անհաջողության համար որևէ մեկի վրա պատասխանատվություն չենք դնում։Կա հստակ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություն, որտեղ օրինակ Լաչինի միջանցքը պետք է լիարժեք լիներ ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախմբի հսկողության ներքո, այդ զորախումբը պետք է երաշխավորեր քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը և մենք դեռևս 1.5 տարի առաջվանից սկսել ենք բարձրացնել այն հարցը, որ գործընթացները ճիշտ ճանապարհով չեն գնում»,- ասաց Փաշինյանը հավելելով՝ «Մենք մեր բաժին պատասխանատվությունը կրում ենք, բայց մյուս կողմից ես չեմ կարծում, թե բոլորս պետք է աչք փակենք այն ձախողումների վրա, որ ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախումը ԼՂ-ում ունեցել է»:
Այս համատեքստում ՀՀ վարչապետը նկատում է՝ եթե խաղաղապահները կարող էին հրադադարի շուրջ պայմանավորվել, ինչու՞ հարձակումից առաջ չէին կարող պայմանավորվել, որ հարձակումը ԼՂ-ի վրա տեղի չունենար: «Ի վերջո, բոլորն ահազանգում էին դրա մասին, և մենք էլ ասում էինք, որ ԼՂ-ն շրջափակված է Ադրբեջանի զինտեխնիկայով, ինչու՞ միջնորդական գործունեությունը այն ժամանակ չի արվել. սրանք հարցեր են, որոնք պետք է պատասխան ստանան»:

"I don't think we should all turn a blind eye to the failures that the Russian peacekeeping troops had in Nagorno-Karabakh." Pashinyan
"Today, at this moment, our assessment is that there is no direct threat to the civilian population of Nagorno-Karabakh. We also know that there are around 1,200-1,300 citizens and children in the headquarters of the Russian peacekeeping troops, whom they care for," RA Prime Minister Nikol Pashinyan said on live TV today and assured that we are ready to take all possible measures, but the problem is that the Lachin corridor is closed, as you know, our humanitarian cargo is waiting in Kornidzor.
"There is a lot of talk in the Russian press that RA has been trying to blame Russia for its failures for a long time. We do not blame anyone for any of our failures. There is a clear tripartite statement of November 9, 2020, where, for example, the Lachin Corridor was to be entirely under the control of the Russian peacekeeping force, that force was supposed to guarantee the safety of the civilian population, and we still 1.5 years ago, we started raising the issue that the processes are not going the right way," said Pashinyan, adding, "We bear our share of responsibility. Still, on the other hand, I don't think we should all turn a blind eye to the failures that Russia peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh".
In this context, the RA Prime Minister observes: if the peacekeepers could agree on a cease-fire, why couldn't they agree before the attack that the attack on Nagorno-Karabakh would not take place? "Finally, everyone raised the alarm about it, and we also said that Nagorno-Karabakh is surrounded by Azerbaijani military equipment, why was mediation not done then? these are questions that need to be answered."