«ԵՄ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը»․ Բորել
ԵՄ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը։ Այս մասին ԼՂ հարցով ՄԱԿ-ի ԱԽ հրատապ նիստի ժամանակ ասել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Դատապարտելի ենք համարում այդ լարվածության հետևանքով մարդկային կորուստները։ Բազմից հստակորեն ընդգծել ենք, որ ուժի գործադրումը վեճերը լուծելու նպատակով ընդունելի չէ։
ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում վերահաստատել իր աներկբա հարգանքը ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ և համաձայնել սահմանազատմանը։ ԵՄ-ն կոչ է անում վերսկսել բանակցությունները՝ նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության համաձայնագիր»,- հայտարարել է Բորելը։

The EU condemns Azerbaijan's military action. Josep Borell, the High Representative of the European Union for Foreign Policy and Security Affairs, said this during the urgent session of the UN Security Council on the Nagorno-Karabakh issue.
"We consider the loss of life as a result of this tension to be condemned. We have clearly emphasized many times that the use of force to resolve disputes is not acceptable.
The EU calls on Azerbaijan to reaffirm its unequivocal respect for the territorial integrity of Armenia and to agree to demarcation. The EU calls for the resumption of negotiations to conclude a peace agreement," Borell said.