«Փորձություններով անցնելիս է, որ հասկացանք՝ անկախություն հռչակելը մի խնդիր է, այն նվաճելն ու ամրապնդելն այլ». Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Փորձություններով անցնելիս է, որ հասկացանք՝ անկախություն հռչակելը մի խնդիր է, այն նվաճելն ու ամրապնդելն այլ». Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը  (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«1991թ. սեպտեմբերի 21-ի հանրաքվեում ՀՀ ժողովուրդն «այո՛» ասաց անկախությանը, բայց, ինչպես հետո պարզվեց, սա անկախության ճանապարհի ամենահեշտ մասն էր»,- այս մասին ՀՀ անկախության օրվա առիթվ շնորհավորական ուղերձում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Փորձություններով անցնելիս է, որ հասկացանք՝ անկախություն հռչակելը մի խնդիր է, այն նվաճելն ու ամրապնդելն այլ: Վերջին տարիներին մեր կրած տառապանքներն ու փորձությունները ՀՀ անկախության ու ինքնիշխանության համար մղվող պայքարի անբաժանելի մաս են: Վերջին շրջանում հաճախ եմ քննադատվում, որ արտաքին և տարածաշրջանային քաղաքականություն վարելիս հենվում եմ 1991թ. դեկտեմբերի Ալմաթայի հռչակագրին և դրա հետ փոխկապակցված փաստաթղթերի վրա, որոնք ստորագրվել են նաև ՀՀ կողմից։ ատերն ուղղակի և անուղղակի կոչ են անում հրաժարվել այդ փաստաթղթի վրա հիմնված քաղաքականությունից: Խնդիրն այն է, որ Ալմաթայի հռչակագիրն ու դրա հետ փոխկապակցված փաստաթղթերը ՀՀ հիմնական գործոններից են, որով արձանագրվում են նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից 12-ի, այդ թվում՝ ՀՀ-ի անկախացման քաղաքական և իրավական հիմքը, ինչպես նաև անկախացման հիմնարար սկզբունքները»:

"We realized that declaring independence is one thing, conquering and strengthening it is another." Nikol Pashinyan's message (VIDEO)
"In 1991, In the September 21 referendum, the RA people said "yes" to independence, but as it turned out later, this was the easiest part of the path to independence," said RA Prime Minister Nikol Pashinyan in his congratulatory address on the occasion of RA Independence Day.
"We realized that declaring independence is one thing, conquering and strengthening it is another. The sufferings and trials we have suffered in recent years are an integral part of the struggle for the independence and sovereignty of the Republic of Armenia. Recently, I have often been criticized for relying on 1991 when conducting foreign and regional policy on December's Almaty Declaration and related documents, which the Republic of Armenia also signed. The authors directly and indirectly call for the abandonment of the policy based on that document. The problem is that the Almaty Declaration and related documents are one of the main factors of RA, which record the political and legal basis of the independence of 12 former USSR republics, including RA, and the fundamental principles of independence."