«Այս պայքարում միայն մենք ենք մեր օգնականը, մեր անկախության և ինքնիշխանության երաշխավորը». Տիգրան Ավինյան
Տիգրան Ավինյանը ՀՀ անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել.
Անկախության տոնը յուրաքանչյուրիս համար ևս մեկ առիթ է՝ խորհելու մեր պետության անցած ճանապարհի, հաջողությունների, փորձությունների և մարտահրավերների մասին։
1991 թվականի այս օրը մեր ժողովուրդը քվեարկեց հանուն անկախ, ինքնիշխան և ժողովրդավար Հայաստանի։ Նման որոշում կայացնում է այն քաղաքացին, ով հավատով է լցված իր իսկ ուժերի նկատմամբ։
Անկախության 32-րդ տարեդարձը մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների համար ծանր և փորձություններով լի ժամանակահատվածում։ Վերջին օրերին Արցախի մեր հայրենակիցները անցնում են ծանրագույն ժամանակների միջով։ Այս իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ ինչպես անցյալում, այնպես էլ հիմա մենք պարտավոր ենք ամրապնդել մեր ինքնիշխանությունն, անկախությունն ու ազատությունն, դիմակայել փորձություններին ու հնարավորինս նվազեցնել անվտանգային սպառնալիքները։ Մենք և միայն մենք կարող ենք դա անել։
Մեր թշնամիները ձեռք ձեռքի տված շարունակելու են մեր անկախության, մեր ինքնիշխանության դեմ պայքարը։ Այս պայքարում միայն մենք ենք մեր օգնականը, մեր անկախության և ինքնիշխանության երաշխավորը։ Առավել քան երբևէ բոլորիս այսօր անհրաժեշտ է միասնականություն և կայունություն։ Հայաստանի ներսում չպետք է լինեն թշնամիներ, չպետք է լինի ատելության խոսք իրար նկատմամբ, քանի որ դա պարարտ հող է ստեղծում արտաքին ուժերի համար, թուլացնելով մեր դիմադրողականությունը։
Իմ խոնարհումն ու ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց ընտանիքներին, որոնք ամենաթանկը՝ իրենց զավակների կյանքը չեն խնայել մեզ բոլորիս համար, ուստի և մենք պետք է լինենք նրանց կողքին։

Тигран Авинян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости РА.
День независимости – это еще один повод для каждого из нас задуматься о пути, успехах, испытаниях и вызовах нашего государства.
В этот день в 1991 году наш народ проголосовал за независимую, суверенную и демократическую Армению. Такое решение принимает гражданин, полный веры в свои силы.
Мы отмечаем 32-ю годовщину независимости в трудный период для наших соотечественников Республики Армения и Нагорного Карабаха.
В последние дни наши соотечественники Арцаха переживают самые трудные времена. Эти события показывают, что, как и в прошлом, так и сейчас, мы должны укреплять свой суверенитет, независимость и свободу, противостоять вызовам и максимально снижать угрозы безопасности. Мы и только мы можем это сделать.
Наши враги рука об руку продолжают борьбу против нашей независимости, нашего суверенитета. В этой борьбе только мы являемся нашим помощником, гарантом нашей независимости и суверенитета. Сегодня, как никогда, нам всем нужны единство и стабильность. Внутри Армении не должно быть врагов, не должно быть слов ненависти друг к другу, потому что это создает благодатную почву для внешних сил, ослабляющих наше сопротивление.
Выражаю соболезнования семьям, которые не пожалели для всех нас самого драгоценного жизни своих детей, поэтому мы должны быть рядом с ними.