Կշարունակենք սատարել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը․ Բլինքեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Ջ․ Բլինքենը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անունից Անկախության տոնի կապակցությամբ լավագույն մաղթանքներս եմ հղում Հայաստանի ժողովրդին։ 1991թ․ հռչակելով իր անկախությունը Խոհրդային Միությունից՝ Հայաստանն ընտրեց անկախության ու ինքնորոշման ուղին։ Այդ ժամանակվանից ի վեր մենք ականատեսն ենք եղել ձեր հանձնառությանը ժողովրդավարական արժեքներին, մարդու իրավունքների ապահովմանն ու ամրապնդմանը, իրավունքի գերակայությանն ու արդարությանը բոլորի հայերի համար։ Այս արժեքները համահունչ են մեր արժեքներին, և մենք հպարտ ենք լինել Հայաստանի գործընկերն այս ուղղություններում։
Մենք կշարունակենք սատարել հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումներին, ինքնիշխանությանը և անվտանգությանը։ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը և շարունակում է հանձնառու լինել կայուն և արժանապատիվ խաղաղության հաստատմանը Հարավային Կովկասում, որի ներքո հարգված կլինեն բոլորի իրավունքները։
Մենք կշարունակենք ջանքերը մեր երկկողմ հարաբերությունների ու տնտեսական կապերի ընդլայնման ուղղությամբ։ Հայ ժողովրդին առաջիկա տարում մաղթում եմ բարեկեցություն ու խաղաղություն»,– ասված է ուղերձում։

We will continue to support the democratic aspirations, sovereignty, and security of the Armenian people. Blinken
US Secretary of State Anthony J. Blinken sent a congratulatory message on the Independence Day of Armenia.
"On behalf of the United States of America, I send my best wishes to the people of Armenia on Independence Day. In declaring its independence from the Khohrda Union in 1991, Armenia chose the path of freedom and self-determination. Since then, we have witnessed your commitment to democratic values, ensuring and strengthening human rights, the rule of law, and justice for all Armenians. These are consistent with our values, and we are proud to be Armenia's partner in these directions.
We will continue to support the democratic aspirations, sovereignty, and security of the Armenian people. The United States supports Armenia's freedom, independence, and territorial integrity. It remains committed to a lasting and dignified peace in the South Caucasus in which all rights are respected.
We will continue our efforts to expand our bilateral and economic ties. I wish the Armenian people prosperity and peace in the coming year," the message said.