«Դժվարությունները չեն կարող կոտրել մեր ժողովրդի ոգին, ստեղծելու և արարելու կամքը. ՀՀ նախագահի ուղերձը
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձը ՀՀ Անկախության օրվա կապակցությամբ
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության 32-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին կայացած հանրաքվեով մեր քաղաքացիները որոշում կայացրեցին, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ և ժողովրդավարական պետություն՝ ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս»:
Անկախության հանրաքվեի դրված այս հարցի մեջ իսկ արտացոլված էր այն վերջնական նպատակը, որին պիտի հասներ մեր երկիրը՝ լինել անկախ, ժողովրդավար, ինքնիշխան:
Հայաստանի անկախությունը կերտվում էր մեր ժողովրդի համար ծանրագույն ժամանակահատվածում, սակայն մեր նորաթուխ պետականությունը կարողացավ դիմադրել պատերազմի, շրջափակման, տնտեսական ճգնաժամի ու բազում այլ դժվարությունների, ամրացավ ու կայացավ որպես կենսունակ, զարգացող ու ժողովրդավար պետություն: Սակայն ինքնիշխանությունը, ազատությունը մեկանգամյա հասանելի վերջնակետ կամ լուծելի խնդիր չէ, այլ ամենօրյա ծանր, անձնվեր, երբեմն զոհողություններ պահանջող պայքար:
Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Մեր ժողովուրդը, մեր անկախությունն ու պետականությունն այսօր էլ ծանր փորձությունների միջով են անցնում, դիմադրում հարվածների և, ցավոք, ունենում կորուստներ: Մեր պետականությունը, ինքնիշխանությունը, երկրի ու ժողովրդի ճակատագիրն ու ապագան կերտելու մեր բացառիկ իրավունքը բախվում է հերթական մարտահրավերներին, սակայն ես հավատացած եմ, որ դժվարությունները չեն կարող կոտրել մեր ժողովրդի ոգին, ստեղծելու և արարելու կամքը և ինչպես ասել է մեր մեծանուն դերասան Խորեն Աբրահամյանը դեռ 1991 թվականին՝ ««Այո»-ն ասելով` մենք առաջին հերթին հույսներս պետք է դնենք մեզ վրա, և այդ «Այո»-ն կկայանա այնքանով, որքանով պատրաստ կլինենք գոյատևելու, աշխատելու, զոհողությունների ու մաքառումների»:
Այսօր մենք հավաքական կամքով, նվիրումով, տքնաջան աշխատանքով ու համերաշխությամբ պիտի հաստատենք, որ 1991-ի «Այո»-ն անշրջելի ու անբեկանելի է, որ Հայաստանի ինքնիշխանությունը, անկախությունը, ժողովրդավարությունն ու բարեկեցությունը անսակարկելի արժեքներ ու անփոփոխելի նպատակներ են, որոնց մենք վստահաբար հասնելու ենք միմիայն մեր ջանքով, ամրապնդվելով որպես պետություն ու համախմբելով որպես հասարակություն:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս մեր ազգային տոնի կապակցությամբ խաղաղություն ու ամրություն մեր երկրին»:

"Difficulties cannot break the spirit of our people, the will to create and create." RA President's message
President Vahagn khachaturyan's message on the occasion of RA Independence Day
I congratulate all of us on the occasion of the 32nd anniversary of the independence of the Republic of Armenia.
In the September 21, 1991, referendum, our citizens decided that "the Republic of Armenia should be an independent and democratic state outside of the USSR."
This question of the independence referendum reflected the ultimate goal that our country should achieve: to be independent, democratic, and sovereign.
Armenia's independence was formed during the most challenging period for our people. Still, our new statehood was able to withstand war, blockade, economic crisis, and many other difficulties strengthened and established itself as a viable, developing, and democratic state. However, sovereignty and freedom are not a one-time attainable endpoint or a solvable problem but a daily hard, self-sacrificing, and sometimes sacrificial struggle.
Our people, independence and statehood, are still undergoing complex trials today, resisting blows and, unfortunately, suffering losses. Our statehood, sovereignty, our exclusive right to shape the destiny and future of the country and people are facing repeated challenges. Still, I believe that difficulties cannot break the spirit of our people, the will to create and create, and as our famous actor Khoren Abrahamyan said back in 1991, "By saying 'Yes,' we should first of all put our hopes on ourselves, and that 'Yes' will take place to the extent that we are ready to survive, work, make sacrifices and sacrifices."
Today, with collective will, dedication, hard work, and solidarity, we must confirm that the "Yes" of 1991 is irreversible and irrevocable, that Armenia's sovereignty, independence, democracy, and well-being are non-negotiable values and unchangeable goals that we will surely achieve—by our efforts, strengthening as a state and consolidating as a society.
Once again, I congratulate all of us on the occasion of our national holiday, peace and strength to our country."