ԱՄՆ զինվորականները այսօր կավարտեն Հայաստանի ԶՈւ հետ համատեղ զորավարժությունները՝ համաձայն նախատեսված ընթացակարգերի ու ժամանակացույցի։ Որոշման վրա ազդեցություն չի ունեցել նաև Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը ԼՂ–ում։ Այդ մասին հայտնել է «Reuters» լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով Պենտագոնի խոսնակին։
Խոսնակն ասել է, որ, չնայած երեքշաբթի օրը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում մեկնարկած «հակաահաբեկչական» գործողությանը, «ոչ մի փոփոխություն չի եղել 10-օրյա Eagle Partner 2023 զորավարժությունների մեջ, որին մասնակցում են 85 ամերիկացի և 175 հայ զինվորական»։

The Armenian-American military exercises will end today
Today, the US military will complete joint military exercises with the Armenian Armed Forces, according to the planned procedures and schedule. Azerbaijan's military action in Nagorno-Karabakh did not affect the decision either. This was reported by the "Reuters" news agency, referring to the spokesperson of the Pentagon.
The spokesman said that, despite the "anti-terrorist" operation launched by Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh region on Tuesday, "there has been no change in the 10-day Eagle Partner 2023 exercise, in which 85 American and 175 Armenian military personnel are participating."