Հայաստանն իր հարևանների նկատմամբ ագրեսիվ գործողություններ ձեռնարկելու որևէ մտադրություն չունի․ ԱԳՆ
«Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունում դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմի ներկայացրած թեզերը տարածաշրջանում նոր ռազմական էսկալացիա ծավալելու, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ սկսելու դիվանագիտական նախապատրաստության են նման:
Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանցի պաշտոնյաների խոսույթը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների և Հայաստանի դեմ ագրեսիայի քաղաքականության իրականացման գործում միջազգային հանրությանը «համապատասխանատու» կարգելու նպատակ ունի, ինչն անընդունելի է:
Վերոհիշյալ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պնդել են, թե Հայաստանի Հանրապետությունը մերժում է լարվածության թուլացմանն ուղղված բոլոր առաջարկները: Անհասկանալի է, թե ինչ առաջարկների մասին է խոսում Ադրբեջանը, և օտարերկրյա դիվանագետների հետ հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ տվյալ հարցը պարզաբանված չէ: Հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանից զորքերի հայելային ետքաշման առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ և Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է օր առաջ ներգրավվել դրա իրականացման շուրջ քննարկումներում:
Ադրբեջանի պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծել է վարչակարգ, իրականության հետ որևէ աղերս չունեն: Հայաստանի Հանրապետության աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղին ունի հումանիտար բնույթ, ինչի անհրաժեշտությունը ավելի է ընդգծվում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ծավալվող հումանիտար ճգնաժամով: Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունում է երկարատև դադարից հետո հումանիտար առաջին բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ և հույս ունի, որ այն շարունակական ու կայուն բնույթ կկրի:
Միևնույն ժամանակ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Լաչինի միջանցքի 9 ամիս շարունակվող արգելափակումը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների կոպտագույն խախտում է:
Չէին լինի Հայաստանի, միջազգային գործընկերների, անգամ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունները, եթե ինքը՝ Ադրբեջանը, իր ապօրինի գործողություններով չստեղծեր հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում և չխոչընդոտեր ՄԱԿ կառույցների և այլ միջազգային գործընկերների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը զուգահեռ Ադրբեջանը խափանել է գազի և Էլեկտրականության մատակարարումները դեպի ԼՂ, ինչն ակնհայտ է դարձնում, որ միջանցքի արգելափակման ադրբեջանական խոսույթը կեղծ է. եթե Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը բացատրում է միջանցքով դեպի Լեռնային Ղարաբաղ զենք և ռազմամթերք տեղափոխելու մասին կեղծ լուրերով, անհասկանալի է թե էլեկտրագծերով էլ ինչ է հնարավոր տեղափոխել բացի էլեկտրական էներգիայից և գազամուղով էլ ինչ է հնարավոր տեղափոխել բացի բնական գազից:  Ինչ վերաբերվում է ԼՂ-ում ՀՀ բանակի առկայության վերաբերյալ ադրբեջանական պնդումներին, կրկին ընդգծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի, իսկ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքում ականապատում իրականացնելու կեղծ պնդումները հերքվել են Արդարադատության միջազգային դատարանի ս.թ. փետրվարի 22-ի որոշումով:
Հարկ ենք համարում կրկին ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին, ինչպես նաև 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023թ. մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածություններին: Մտահոգությամբ ենք արձանագրում, որ պաշտոնական Բաքուն մինչև օրս հրապարակային կերպով չի հաստատել իր հավատարմությունը մասնավորապես 2023թ. մայիսի 14-ի բրյուսելյան պայմանավորվածություններին, ինչը տարածաշրջանում լարվածության առանցքային գործոն է:
Ադրբեջանի նկատառումները Հայաստանի ռազմական կարողությունների զարգացման մասին նույնպես անհասկանալի են: Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս հայտարարել է, որ հարևանների նկատմամբ ագրեսիվ գործողություններ ձեռնարկելու որևէ մտադրություն չունի, իսկ ռազմական ոլորտի բարեփոխումները սեփական տարածքային անվտանգությունն ապահովելու նպատակ ունեն:
Ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, լարվածության թուլացման միջոցը տեսնում ենք Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը և հույս ունենք, որ տարածաշրջանի կայունությամբ հետաքրքրված մեր միջազգային գործընկերները հավելյալ միջոցներ կձեռնարկեն նման երկխոսության հուսալի մեխանիզմներ ստեղծելու համար»,– ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia has no intention of taking aggressive action against its neighbors. MFA
"On September 18, during the meeting with representatives of the diplomatic corps at the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, the theses presented by the Azerbaijani side are similar to diplomatic preparations for a new military escalation in the region, for ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
The speech of the Azerbaijani officials during the meeting with the foreign diplomats accredited in Azerbaijan aims to order the international community to be the "correspondent" in the implementation of the policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh and aggression against Armenia, which is unacceptable.
During the above-mentioned meeting, the representatives of Azerbaijan claimed that the Republic of Armenia rejects all proposals aimed at reducing tension. It is unclear what proposals Azerbaijan is talking about, and the issue is not clarified in the report on the meeting with foreign diplomats. We consider it necessary to note that the proposal of a mirror withdrawal of troops from the Armenia-Azerbaijan state border remains in force and the Republic of Armenia is ready to engage in discussions on its implementation a day before.
Azerbaijan's claims that the Republic of Armenia has created a regime in the territory of Nagorno-Karabakh have nothing to do with reality. The support of the Republic of Armenia to Nagorno Karabakh has a humanitarian nature, the necessity of which is further emphasized by the humanitarian crisis unfolding as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor. The Republic of Armenia welcomes the arrival of the first humanitarian cargo into Nagorno-Karabakh after a long hiatus and hopes that it will be continuous and stable.
At the same time, we consider it necessary to emphasize that the 9-month-long blocking of the Lachin Corridor in 2020 is a gross violation of the tripartite declaration of November 9 and the legally binding decisions of the International Court of Justice of February 22 and July 6.
There would have been no statements by Armenia, international partners, or even Azerbaijan about the readiness to provide humanitarian support to Nagorno-Karabakh, if Azerbaijan itself had not created a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh with its illegal actions and had not prevented the entry of UN structures and other international partners into Nagorno-Karabakh. Along with the blocking of Lachin Corridor, Azerbaijan disrupted gas and electricity supplies to Nagorno-Karabakh, which makes it obvious that the Azerbaijani talk of blocking the corridor is false. if Azerbaijan explains the illegal blocking of the Lachin Corridor with fake news about the transfer of weapons and ammunition through the corridor to Nagorno-Karabakh, it is unclear what else can be transported through the power lines except electricity and what can be transported through the gas pipeline besides natural gas. Regarding the Azerbaijani claims regarding the presence of the Armenian army in Nagorno-Karabakh, we emphasize again that the Republic of Armenia does not have an army in Nagorno-Karabakh, and Armenia's false claims of laying mines in the territory of Azerbaijan were denied by the International Court of Justice. by the decision of February 22.
We consider it necessary to emphasize again that the Republic of Armenia reaffirms its commitment to the peace agenda, as well as to the Prague agreements of October 6, 2022 and Brussels of May 14, 2023. We note with concern that official Baku has not yet publicly confirmed its commitment to the Brussels agreements of May 14, 2023, which is a key factor in the tension in the region.
Azerbaijan's considerations about the development of Armenia's military capabilities are also unclear. The Republic of Armenia has repeatedly stated that it has no intention of taking aggressive actions against its neighbors, and the reforms in the military sector are aimed at ensuring its own territorial security.
Regarding the situation around Nagorno-Karabakh, we see the Baku-Stepanakert dialogue as a way to ease tensions and we hope that our international partners interested in the stability of the region will take additional measures to create reliable mechanisms for such a dialogue," the statement said.