Միրզոյանն ընդգծել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը
Սեպտեմբերի 18-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նորվեգիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյուիթֆիլդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների ակտիվացման առնչությամբ՝ վկայակոչելով Նորվեգիայի նախարարի՝ 2022թ. աշնանը Երևան կատարած այցը: Նախարար Միրզոյանն արժևորել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանմանն ուղղված Նորվեգիայի կառավարության աջակցությունը, երկրի կամավոր ներդրումը Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026թթ․ գործողությունների ծրագրում։
Քննարկվել են նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցեր:
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը` շեշտելով Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժն ապահովելու կարևորությունը` ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի երկու որոշումներին համապատասխան:
Տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանն, ի թիվս այլ սկզբունքային հարցերի, ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը: Կարևորվել է Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումների, ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի և ապակառուցողական գործելակերպի զսպման հարցում միջազգային դերակատարների գործուն քայլերի իրականացումը։

Mirzoyan emphasized the need to address the rights and security issues of the Nagorno-Karabakh people
On September 18, within the framework of the 78th session of the UN General Assembly in New York, the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Ararat Mirzoyan, met with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Norway, Anniken  Huitfeldt.
The interlocutors expressed satisfaction with activating bilateral political relations, referring to the Norwegian minister's visit to Yerevan in the fall of 2022. Minister Mirzoyan appreciated the Norwegian government's support for promoting democratic reforms in Armenia and the country's voluntary contribution to the 2023-2026 action plan of the Council of Europe for Armenia.
Issues related to RA-EU cooperation were also discussed.
During the meeting, issues of regional security and stability were discussed.
Ararat Mirzoyan presented to his colleague the current security situation in the South Caucasus, stressing the importance of ensuring uninterrupted movement through the Lachin Corridor due to the two decisions of the UN International Court of Justice of February 22 and July 6.
In establishing long-term peace in the region, Minister Mirzoyan, among other fundamental issues, emphasized the need to address the rights and security issues of the people of Nagorno Karabakh. Emphasis was placed on implementing practical steps by international actors to curb Azerbaijan's extremist ambitions, the threat of force and the use of force, and destructive practices.