Ընդգծվել է ԼՂ ժողովրդի իրավունքների հասցեագրման կարևորությունը
Սեպտեմբերի 18-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ: Հանդիպումը կայացել է ՄԱԿ Գլխավոր ասմաբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 31-ամյա փոխգործակցության միջոցով ձևավորված ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնել երկկողմ օրակարգը նոր ուղղություններով: Երկուստեք կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի ակտիվ կյանքի կոչումը, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը, որի կազմում Էստոնիան ունի անմիջական մասնակցություն:
Ի շարունակություն օգոստոսին երկու նախարարների միջև կայացած հեռախոսազրույցի՝ անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքի արգեկափակումը խախտում է ոչ միայն Ադրբեջանի նախագահի կողմից ստորագրված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այլև միջազգային մարդասիրական ու մարդու իրավունքների նորմերը, Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումները:
Ընդգծվել է Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման, իսկ ընդհանուր խաղաղության գործընթացի արդյունավետության համատեքստում՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:

The importance of addressing the rights of the NK people was emphasized
On September 18, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna in New York. The meeting occurred within the framework of the 78th session of the UN General Assembly.
The interlocutors noted with satisfaction the active political dialogue formed through the 31-year cooperation in establishing diplomatic relations between the two countries. They expressed their readiness to expand the bilateral agenda in new directions. Both sides emphasized the active implementation of the RA-EU partnership agenda and the activities of the EU civil mission in Armenia, where Estonia has direct participation.
As a continuation of the telephone conversation between the two ministers in August, regional stability and security issues were discussed. Minister Mirzoyan emphasized that the blockade of the Lachin Corridor violates not only the statement signed by the President of Azerbaijan on November 9, 2020 but also international humanitarian and human rights norms and two decisions of the International Court of Justice.
The importance of addressing the rights and security issues of the Nagorno-Karabakh people in the context of the effectiveness of the general peace process was highlighted.