«Քանի դեռ ժողովուրդը կանգնած է իշխանության մեջքին, Հայաստանը բանակցային գործընթացում պինդ է». Ալեն Սիմոնյան
«Ամեն անգամ ոչ միայն զորք կուտակելով, այլև մեր դիրքերի վրա, մեր սահմաններին, մեր տարածք ներխուժելով փորձ է կատարվում մեզ ինչ-որ բաներ պարտադրել, և դրա մասին հարևան երկրի ղեկավարը բաց խոսում է՝ մեսիջ փոխանցելով և ընդունելով, որ անօրիանական գործողություն են իրականացնում»,- հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ավագանու ընտրություններին մասնակցելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Միաժամանակ, Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ քանի դեռ հայ ժողովուրդը կանգնած է իշխանության մեջքին` Հայաստանը բանակցային գործընթացում պինդ է ու շարունակելու է պինդ լինել:

"As long as the people stand behind the government, Armenia is firm in the negotiation process." Alain Simonyan
"Each time, not only by amassing troops but also by invading our positions, our borders, and our territory, an attempt is made to impose something on us, and the leader of the neighboring country openly speaks about it, conveying a message and admitting that they are carrying out an illegal operation." , - NA Speaker Alen Simonyan announced in a briefing with journalists after participating in the elections of the Council of Elders.
At the same time, Alen Simonyan said that as long as the Armenian people stand behind the government, Armenia is firm in the negotiation process and will continue to be tight.