«Խաղաղության պայմանագիրը պարանաձգվելու է. դա կապված է գերտերությունների միջնորդական մրցապայքարի հետ». Գանտահարյան
- Հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունները մտահոգություններ են առաջացրել հարևան Իրանում։ Իրանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ օտար ուժերի ցանկացած ներկայություն տարածաշրջանում ավելի կբարդացնի իրավիճակը։ Ի՞նչ հարց է լուծվում այս զորավարժություններով, եթե այն առաջացնում է հարևան երկրների դժգոհությունը։
- Կարծում եմ՝ Իրանի անհանգստությունը միաուղի չէ։ Չմոռանանք, որ վերափոխվում են Թեհրան-Վաշինգտոն հարաբերությունները։ Անհանգստությունը կարող է վերաբերել թուրքական ու, անգամ, ռուսական ուժերին․ այսինքն, բոլոր գլխավոր խաղացողներին։ Թեհրանյան ձևակերպումը՝ «օտար ուժերի ցանկացած ներկայություն», ներառում է բազմաուղղությունը։
- Ադրբեջանը շարունակում է ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու զորքերի կուտակումը հայ-ադրբեջանական ու նաև ԼՂ սահմաններին։ Որքա՞ն է նոր էսկալացիայի կամ լայնածավալ պատերազմի հավանականությունը։
- Ավելի շուտ, Ադրբեջանի շտապողականության հետ կապված ճնշամիջոցային ռազմաքաղաքականություն է։ Բաքուն ունի 3 գլխավոր առաջադրանք՝ Ակնա-Ստեփանակերտ երթուղու բացում, Նախիջևան-Ադրբեջան հաղորդակցուղու գործարկում և խաղաղության պայմանագրի կնքում․ իհարկե, իրենց օրակարգով։
- Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի նոր առաջարկները։ Ի՞նչ եք կարծում՝ ժամանակ առ ժամանակ առաջարկների փոխանակումը երկուստեք գործընթացը ձգելու նպատա՞կ է հետապնդում, թե՞ վերջնարդյունքի հասնելու։
- Խաղաղության պայմանագիրը պարանաձգվելու է, որովհետև դա սերտորեն կապված է տարածաշրջանում ընթացող գերտերութենական միջնորդական և երաշխավորման մրցապայքարի հետ։ Չեմ կարծում, որ միակողմանի միջնորդությամբ դա կկայանա։
- Նկատենք, որ Ադրբեջանը շարունակում է պնդել, որ «տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հիմնական պայմանը Հայաստանի կողմից խոսքով և գործով հրաժարումն է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հանդեպ պահանջներից, հայկական զինված ուժերի դուրսբերումը ադրբեջանական տարածքներից և ռևանշիստական քաղաքականության ու գործողությունների դադարեցումը»։ Նման պահանջները փակուղի չե՞ն տանում գործընթացը։
- Բաքուն միշտ էլ բարձրացրել է իր պահանջների առաստաղը։ Մանավանդ, հիմա, երբ հաղթել է։ Առավելապաշտությունը չի աշխատելու։ Բաքուն անգամ իր առաջադրած կարճաժամկետ խնդիրների կատարողականությունը չի ապահովել։ «Զանգեզուրի միջանցքը», սահմանազատումը չի մեկնարկել, խաղաղության պայմանագիրը ձգվում է։ Այս բոլորը արգելակվում են տարածաշրջանում բախվող երկրների կողմից։
- ՌԴ նախագահն էլ գործընթացի ամբողջ պատասխանատվությունը թողեց Հայաստանի վրա՝ նշելով, որ ԼՂ-ն Հայաստանն է ճանաչել Ադրբեջանի մաս, հետևաբար, ի՞նչ կարող է անել Ռուսաստանը։ Չի՞ ստացվում, որ նման հայտարարություններով Պուտինը ջուր է լցնում Ադրբեջանի ջրաղացին ու ավելի թուլացնում Հայաստանի դիրքերը բանակցություններում։
- Երևանը աճապարեց՝ նման հայտարարություն անելով։ Բաքուն ոչ միայն չի ճանաչել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, այլև ներխուժել է Հայաստանի գերիշխան տարածք։ Այս պայմաններում միակողմանի հայտարարություն անելն անտեղի է։ Միաժամանակ, սակայն, կարծում եմ՝ Մոսկվան խուսանավում է՝ հղում անելով Երևանի հայտարարությանը։ Մոսկվայի նպատակն է միջնորդական գործընթացի ղեկը պահել և խաղաղապահ առաքելության ժամկետը երկարաձգել։

"The peace agreement will be delayed. It is related to the mediation competition of the superpowers". Gantaharyan
16 September, 21:30
- The joint Armenian-American exercises have caused concerns in neighboring Iran. Iran's Foreign Minister stated that any presence of foreign forces in the region would further complicate the situation. What issue is solved by these military exercises if it cause the displeasure of neighboring countries?
- Iran's concern is not one-way. It's noteworthy that Tehran-Washington relations are changing. The fears may refer to Turkish and even Russian forces. that is, all the leading players. Tehran's wording, "any presence of foreign forces," includes multidirectionality.
- Azerbaijan continues belligerent rhetoric and the accumulation of troops on the Armenian-Azerbaijani and Nagorno-Karabakh borders. What is the probability of a new escalation or full-scale war?
- Rather, it is a repressive military policy related to Azerbaijan's haste. Baku has 3 main tasks: opening the Akna-Stepanakert route, launching the Nakhichevan-Azerbaijan communication route, and concluding a peace treaty. Of course, with their agenda.
- Azerbaijan forwarded the new peace treaty proposals to Armenia. Is exchanging offers from time to time aimed at prolonging the process on both sides or is it aimed at achieving a final result?
- The peace agreement will be delayed because it closely relates to the ongoing superpower mediation and guarantees regional competition. It shouldn't happen through unilateral mediation.
- Let's note that Azerbaijan continues to insist that "the main condition for peace and stability in the region is Armenia's renunciation of claims to Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty in word and deed, the withdrawal of Armenian armed forces from Azerbaijani territories and the cessation of revanchist policies and actions." Don't such demands bring the process to a dead end?
- Baku has consistently raised the ceiling of its demands. Especially now that he has won. Optimism will not work. Baku still needs to ensure the performance of the short-term problems it has set. "Zangezur Corridor" demarcation has not started, and the peace agreement is dragging on. The conflicting countries in the region inhibit all these.
- The President of the Russian Federation left the entire responsibility of the process on Armenia, noting that Nagorno-Karabakh recognized Armenia as a part of Azerbaijan; therefore, what can Russia do? It doesn't turn out that with such statements, Putin pours water into Azerbaijan's mill, further weakening Armenia's position in the negotiations.
- Yerevan was shocked by making such a statement. Baku not only did not recognize the territorial integrity of Armenia but also invaded the sovereign territory of Armenia. Under these conditions, it is inappropriate to make a unilateral statement. At the same time, however, Moscow is avoiding it, referring to Yerevan's information. Moscow's goal is to keep the steering wheel of the mediation process and extend the period of the peacekeeping mission.