ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը Երևանում ողջունում է 10-րդ լեռնային դիվիզիայի հրամանատար գեներալ-մայոր Գրեգորի Անդերսոնին և ԱՄՆ ցամաքային ուժերի Եվրոպայի և Աֆրիկայի շտաբի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ բրիգադային գեներալ Պատրիկ Էլիսին։
Գեներալ-մայոր Անդերսոնը և բրիգադային գեներալ Էլիսը դեսպան Քվինի հետ միասին «Զառ» ուսումնական կենտրոնում դիտարկեցին «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության ընթացքը։
«Արծիվ գործընկերը» խաղաղապահների համար նախատեսված զորավարժություն է, որն ընթանում է Հայաստանում ս․թ․ սեպտեմբերի 11-ից 20-ը։ Վարժանքին մասնակցում են մոտ 85 ամերիկացի և 175 հայ զինծառայողներ։
««Արծիվ գործընկեր» զորավարժությունը Հայաստանի հետ մեր երկարամյա փոխգործակցության վկայությունն է, որի հիմքում անվտանգային և խաղաղապահ ոլորտներում համագործակցությունն է, որն առավելապես դրսևորվել է ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի (նախարարության) Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակում Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ Հայաստանի ձևավորած ամուր հարաբերությունների միջոցով», - նշեց դեսպան Քվինը։
«Հայաստանի հետ մենք բազմակողմ համագործակցային կապեր ունենք։ Միացյալ Նահանգները հետևողական աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի զինված ուժերին, հատկապես կարողությունների զարգացման ասպարեզում այնպիսի կարևորագույն ուղղություններում, ինչպիսիք են զանգվածային բնաջնջման զենքերի չտարածումն ու խաղաղապահ գործունեությունը»,- ասաց գեներալ-մայոր Անդերսոնը։
Զորավարժությունը նաև նպատակ ունի բարձրացնել Հայաստանի 12-րդ խաղաղապահ բրիգադի պատրաստվածությունը այս տարի ավելի ուշ նախատեսվող ՆԱՏՕ/ ԳհԽ «Օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի» պլանային գնահատման համար։

The generals from the USA followed the progress of the Armenian-American military exercises
The US Embassy in Armenia welcomes Major General Gregory Anderson, Commander of the 10th Mountain Division, and Brigadier General Patrick Ellis, Deputy Chief of Staff, US Army Europe and Africa.
Major General Anderson, Brigadier General Ellis, and Ambassador Quinn observed the progress of the "Eagle Partner" military exercise at the "Dice" training center.
"Eagle Partner" is an exercise for peacekeepers that is taking place in Armenia in 2018. from September 11 to 20. About 85 American and 175 Armenian servicemen are participating in the activity.
"The "Eagle Partner" exercise is a testimony of our long-term cooperation with Armenia, the basis of which is cooperation in the security and peacekeeping fields, which was especially demonstrated through the strong relations formed by Armenia with the Kansas National Guard within the framework of the State Partnership Program of the US Department of Defense (Ministry)," noted ambassador Kvien.
"We have multilateral cooperation ties with Armenia. The United States has provided consistent support to the Armed Forces of Armenia, especially in the field of capacity building in such important directions as non-proliferation of weapons of mass destruction and peacekeeping activities," said Major General Anderson.
The exercise also aims to increase the readiness of Armenia's 12th Peacekeeping Brigade for the planned assessment of the NATO/GCC "Operational Capability Concept" scheduled for later this year.