Եկել եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը փոխանցելու Հայաստանին. Ժան-Լուի Բուրլանժի
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժին: Ջերմորեն ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս այցը հնարավորություն կընձեռի տեղում ծանոթանալու վերջին զարգացումներին:
Այս համատեքստում քննարկվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրադրությանն առնչվող մանրամասներ: ՀՀ ԱԺ նախագահը արձանագրել է, որ երկու ամիս առաջ Ժան-Լուի Բուրլանժի հետ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո իրավիճակն էլ ավելի է սրվել:
Ալեն Սիմոնյանը խնդրի կարգավորման հարցում շեշտել է քաղաքական եւ դիվանագիտական ջանքերի անհրաժեշտությունը` այս առումով բարձր գնահատելով առաջին հերթին Ֆրանսիայի նախաձեռնողականությունը եւ պաշտոնական Փարիզի քաղաքական աջակցությունը: «Եկել եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը փոխանցելու Հայաստանին, միասին պայքարելու այն արժեքների համար, որի կրողն է ձեր երկիրը»,- նշել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը՝ հավելելով, որ չնայած իր երկիրը շատ բան է անում Հայաստանի համար, բայց դա բավարար չէ ծայրահեղ լարված իրադրությունը շուտափույթ լուծելու տեսանկյունից:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ակնկալում է ֆրանսիացի գործընկերների գործուն քայլերի շարունակականությունը՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը եւ դատապարտելու հումանիտար աղետը: Նա խոսել է նաեւ Ադրբեջանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունից:

Я приехал, чтобы передать Армении поддержку Франции. Жан-Луи Бурланж
14 сентября Председатель НС РА Ален Симонян принял председателя комиссии по внешним связям Национального собрания Франции Жана-Луи Бурланжа. Тепло приветствуя гостя, Ален Симонян отметил, что этот визит предоставит возможность ознакомиться с последними событиями на месте.
В этом контексте были обсуждены детали, касающиеся армяно-азербайджанских отношений и ситуации в Нагорном Карабахе. Спикер НС РА отметил, что после встречи с Жаном-Луи Бурланжем два месяца назад ситуация еще больше ухудшилась.
Ален Симонян подчеркнул необходимость политико-дипломатических усилий для решения вопроса, высоко оценив инициативу Франции и политическую поддержку официального Парижа. "Я приехал, чтобы передать Армении поддержку Франции, вместе бороться за ценности, носителем которых является ваша страна", - сказал председатель комитета по внешним связям Национального собрания Франции, добавив, что, хотя его страна делает очень многое для Армении этого недостаточно с точки зрения скорейшего разрешения напряженной ситуации.
В завершение встречи Ален Симонян отметил, что ожидает продолжения активных действий французских партнеров по обеспечению безопасности народа Нагорного Карабаха и осуждению гуманитарной катастрофы. Он также говорил о необходимости применения международных санкций против Азербайджана.