«ԱՄՆ-ի հետ վաղուց ենք սկսել ռազմավարական երկխոսություն»․ Փաշինյան
Արևմուտքի հետ կամուրջներ կառուցելու անհրաժեշտություն չունենք, որովհետև այդ կամուրջները միշտ էլ տեղում են եղել, «Politico Europe» պարբերականին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի հետ վաղուց ենք սկսել ռազմավարական երկխոսություն, նախկինում էլ եղել են զորավարժություններ։
«Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունների մասով մենք լիարժեք թափանցիկ ենք։ Մենք առաջնորդվում ենք ՀՀ պետական շահերով։ Հայաստանը շատ լուրջ անվտանգային խնդիրներ ունեցող երկիր է, բայց անվտանգային խնդիրների հասցեագրումը տեսնում ենք ինքնիշխանության և անկախության ամրապնդմամբ»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այն մոդելը, որ խնդիրներ կունենանք հարևանների հետ, մեզ պաշտպանելու համար կհրավիրենք ուրիշներին՝ էական չէ, թե ովքեր են նրանք, դա խոցելի մոդել է։
«Այդ ուրիշները նույնիսկ ցանկության դեպքում կարող է օգնել չկարողանան, ուստի մեր ռազմավարությունն է փորձել այս իրավիճակը կամ արտաքին օգնությունների անհրաժեշտությունից կախված լինելու մակարդակը հնարավորինս նվազեցնել»,- ասել է վարչապետը։

"We started a strategic dialogue with the USA long ago." Pashinyan
We do not need to build bridges with the West because those bridges have always been in place, RA Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with "Politico Europe" magazine.
He noted that we started a strategic dialogue with the US long ago; military exercises have taken place before.
"We are fully transparent regarding our relations with Russia and the CSTO. The RA state interests guide us. Armenia is a country with severe security problems, but we see the addressing of security problems by strengthening sovereignty and independence," Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, the model that we will have problems with neighbors, we will invite others to protect us, it does not matter who they are, it is a vulnerable model.
"Those others may not be able to help even if they want to, so our strategy is to try to reduce this situation or the level of dependence on the need for foreign aid as much as possible," said the Prime Minister.