«Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը լիարժեք ուժի մեջ է». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի կապի մեջ չէ որևէ ուրիշ փաստաթղթի, պայմանավորվածության հետ․ «Հայաստանը չի հայտարարել, ՌԴ-ն չի հայտարարել, Ադրբեջանը չի հայտարարել, որ նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարությունն ուժի մեջ չի։ Ես հայտարարում եմ՝ նոյեմբերի 9–ի հայտարարությունը լիարժեք ուժի մեջ է»։
Ըստ վարչապետի՝ Ալմա Աթայի հռչակագրի կամ որևէ այլ փաստաթղթի վրա ուղիղ հղումը չի կարող ազդել եռակողմ հայտարարության վրա. «Եթե ԼՂ-ի՝ միջազգային օրենքներով Ադրբեջանի մաս լինելը խոչընդոտ է եռակողմ հայտարարության համար, ուրեմն այդ խոչընդոտը ստեղծել է ՌԴ–ն, որը 2020թ. նոյեմբերին ու դեկտեմբերին հայտարարել էր, թե ԼՂ-ն միջազգայնորեն Ադրբեջանի մաս է»։

"The tripartite statement of November 9 is in full force." prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the tripartite statement of November 9 is neither directly nor indirectly related to any other document or agreement: "Armenia did not announce, Russia did not announce, and Azerbaijan did not announce that the tripartite announcement of November 9 is invalid. I declare that the statement of November 9 is in full force."
According to the prime minister, a direct reference to the Alma Ata declaration or any other document cannot affect the tripartite mandate: "If Nagorno-Karabakh being a part of Azerbaijan according to international laws is an obstacle for a tripartite declaration, then that obstacle was created by the Russian Federation, which in 2020 announced in November and December that Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan internationally."