«Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը լիարժեք ուժի մեջ է». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի կապի մեջ չէ որևէ ուրիշ փաստաթղթի, պայմանավորվածության հետ․ «Հայաստանը չի հայտարարել, ՌԴ-ն չի հայտարարել, Ադրբեջանը չի հայտարարել, որ նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարությունն ուժի մեջ չի։ Ես հայտարարում եմ՝ նոյեմբերի 9–ի հայտարարությունը լիարժեք ուժի մեջ է»։
Ըստ վարչապետի՝ Ալմա Աթայի հռչակագրի կամ որևէ այլ փաստաթղթի վրա ուղիղ հղումը չի կարող ազդել եռակողմ հայտարարության վրա. «Եթե ԼՂ-ի՝ միջազգային օրենքներով Ադրբեջանի մաս լինելը խոչընդոտ է եռակողմ հայտարարության համար, ուրեմն այդ խոչընդոտը ստեղծել է ՌԴ–ն, որը 2020թ. նոյեմբերին ու դեկտեմբերին հայտարարել էր, թե ԼՂ-ն միջազգայնորեն Ադրբեջանի մաս է»։

"Трёхстороннее заявление от 9 ноября остается в силе". Премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что трехстороннее заявление от 9 ноября не имеет ни прямого, ни косвенного отношения к какому-либо другому документу или соглашению. "Армения не объявляла, Россия не объявляла, Азербайджан не объявлял, что трехстороннее заявление от 9 ноября недействительно. Заявляю, что заявление от 9 ноября остается в силе».
По мнению премьер-министра, прямая ссылка на Алма-Атинскую декларацию или любой другой документ не может повлиять на трехстороннюю декларацию. "Если Нагорный Карабах в составе Азербайджана согласно международным законам является препятствием для трехсторонней декларации, то это препятствие создала Российская Федерация, которая объявила в ноябре и декабре 2020 года, что Нагорный Карабах является частью Азербайджана на международном уровне.