«Ալմա Աթայի հռչակագիրը Հայաստանի անկախության միջազգային վկայագիրն է». վարչապետը՝ ԼՂ կարգավիճակի հարցում ՌԴ դիրքորոշման մասին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ հարցում ՌԴ դիրքորոշումներին։
Ըստ նրա՝ Ալմա–Աթայի հռչակագիրը ստորագրել են ետխորհրդային բոլոր պետությունները, բացի մերձբալթյան պետություններից։ Այն ստորագրել են ՌԴ-ն, Հայաստանը, և դրանով արձանագրվել է հետխորհրդային հանրապետությունների անկախությունը․ «Պետք չէ դեմոնիզացնել Ալմա–Աթայի արձանագրությունը և հռչակագիրը, որովհետև դա նշանակում է հարվածել, դելեգիտիմացնել Հայաստանի անկախությունը»։
Վարչապետը նաև հիշեցրեց Հայաստանի «կադաստրային վկայականի» մասին իր հայտարարությունը՝ հավելելով. «Ալմա Աթայի հռչակագիրը Հայաստանի, նրա անկախության միջազգային վկայագիրն է»։
Նա հիշեցրել է, որ ԼՂ հարցի վերաբերյալ 1993թ. ՄԱԿ ԱԽ երեք բանաձևերին ՌԴ-ն կողմ է քվեարկել։ Ըստ նրա՝ այդ փաստաթղթում արձանագրված է «Ադրբեջանի Հանրապետության ԼՂ տարածաշրջան» ձևակերպումը։
Ըստ նրա՝ 1996թ. Լիսաբոնի գագաթնաժողովում ձևակերպմանը, թե ԼՂ հարցը պետք է լուծվի ինքնորոշման իրավունքի կիրառմամբ, և ԼՂ-ն պետք է ինքնավարություն ստանա Ադրբեջանի կազմում, կողմ է եղել նաև ՌԴ-ն։
2020թ. նոյեմբերին ու դեկտեմբերին ՌԴ–ն հայտարարել է, որ ԼՂ-ն Ադրբեջանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված կարգավիճակ է. «Ադրբեջանի հետ ռազմավարական հռչակագրում ՌԴ-ն ընդունել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Հիմա վերադառնամ հարցին, որ ՌԴ դիրքորոշմամբ ԼՂ կարգավիճակը պետք է անորոշ ժամանակով հետաձգվեր։ Այդ առաջարկը տարածաշրջան է բերել 2022թ. հուլիսի վերջ–օգոստոսի սկզբին՝ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, այն և՛ ՀՀ-ին է ներկայացվել, և՛ Ադրբեջանին։ Դրանից հետո ՌԴ ներկայացուցիչը՝ պարոն Խովաևը, տարածաշրջան է եկել 2022թ. սեպտեմբերին՝ պատասխան ստանալու համար։ Առաջինն այցել է Ադրբեջան»,- հիշեցրել է վարչապետը։
Ըստ նրա՝ Խովաևը Բաքվից Հայաստան է եկել սեպտեմբերի 13-ին, և այդ օրը գիշերը Ադրբեջանի ԶՈւ-ն լայնածավալ հարձակում է սկսել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ. «ՀԱՊԿ-ը և ՌԴ-ն Հայաստանի գրավոր ու բանավոր դիմումներին՝ կատարել օրենսդրությամբ և պայմանագրով սահմանված պարտավորությունները, չի արձագանքել։ Հայաստանը դրական է արձագանքել Ռուսաստանի արձագանքին, որ ներկայացրել է Խովաևը։ Հոկտեմբերի 6-ին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա ընդունելու վերաբերյալ։ Այդ որոշումը Հայաստանը ընդունել է սեփական տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու նպատակով»։

"The declaration of Alma Ata is the international certificate of Armenia's independence." Prime Minister on the position of Russia regarding the status of Nagorno-Karabakh (VIDEO)
Prime Minister Nikol Pashinyan referred to Russia's positions on the Nagorno-Karabakh issue.
He said the Alma-Ata Declaration was signed by all the post-Soviet states except the Baltic states. The Russian Federation signed it, recording the post-Soviet republics' independence, "Demonizing the Alma-Ata protocol and the declaration is unnecessary because that means attacking, delegitimizing Armenia's independence."
The Prime Minister also recalled his statement about the "cadastral certificate" of Armenia, adding: "The declaration of Alma Ata is the international certificate of Armenia's independence."
He noted that in 1993 regarding the Nagorno-Karabakh issue. Russia voted in favor of three resolutions of the UN Security Council. According to him, the wording "NK region of the Republic of Azerbaijan" is recorded in that document.
According to him, in 1996, Russia also supported the wording at the Lisbon summit that the Nagorno-Karabakh issue should be resolved by applying the right to self-determination and that Nagorno-Karabakh should receive autonomy within Azerbaijan.
2020, in November and December, the Russian Federation announced that Nagorno-Karabakh is an internationally recognized status of Azerbaijan. "In the strategic declaration with Azerbaijan, Russia accepted the territorial integrity of Azerbaijan. Now let me return to the question that according to the position of the Russian Federation, the status of Nagorno-Karabakh should be postponed indefinitely. That offer was brought to the region in 2022. In late July-early August, the Russian Foreign Ministry's representative presented it to Armenia and Azerbaijan. After that, the representative of the Russian Federation, Mr. Khovaev, came to the region in 2022. September for a response. The first is to visit Azerbaijan," the prime minister reminded.
According to him, Khovaev came to Armenia from Baku on September 13, and that night, the Azerbaijani Armed Forces launched a large-scale attack on the sovereign territory of Armenia. "The CSTO and the Russian Federation did not respond to Armenia's written and oral requests to fulfill the obligations defined by the legislation and the agreement. Armenia responded positively to Russia's response presented by Khovaev. On October 6, an agreement was reached that Armenia and Azerbaijan agreed to accept each other's territorial integrity and sovereignty based on the Alma Ata Declaration. Armenia adopted that decision to protect its territorial integrity.