Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Ի շարունակություն ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի միջև օրեր առաջ կայացած հեռախոսազրույցի՝ երկու երկրների ԱԳ նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է գործընկերների՝ Հայաստանի հետ սահմանին իրավիճակի սրումը զսպելուն ուղղված ջանքերի և ուղերձների, Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու կարևորությունը: Տարածաշրջանում երկարատև կայունության հասնելու համատեքստում ընդգծվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Երկուստեք վերահաստատվել է երկխոսությունը տարբեր հարթակներում և ձևաչափերով շարունակելու պատրաստակամությունը:

Министры иностранных дел Армении и Ирана провели телефонный разговор
13 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейном Амиром Абдоллахяном.
В продолжение состоявшегося несколько дней назад телефонного разговора Премьер-министра РА и Президента Иранской Республики министры иностранных дел двух стран обсудили вопросы, связанные со стабильностью и безопасностью на Южном Кавказе.
Касаясь последних событий в регионе, министр Мирзоян отметил важность усилий и посланий партнеров по сдерживанию эскалации ситуации на границе с Арменией и возвращению Азербайджана в конструктивное поле. В контексте достижения долгосрочной стабильности в регионе также была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
В ходе телефонного разговора стороны также обсудили вопросы, касающиеся двусторонних отношений. Обе стороны подтвердили готовность продолжать диалог на разных платформах и форматах.