«Իրականում՝ հենց առաջին զանգը ՌԴ նախագահին է եղել»․ Փաշինյան
Իրավիճակը Հայաստան-Ադրբեջան, ԼՂ-Ադրբեջան սահմանին լարված է, որովհետև Ադրբեջանը զորքերի կուտակում ունի։ Այս մասին Առաջին ալիքի եթերում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Լարված իրավիճակով պայմանավորված՝ վարչապետը հեռախոսազանգեր է ունեցել տարբեր երկրների առաջնորդների հետ, սակայն պաշտոնական հաղորդագրություններում չկար հեռախոսազանգ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Փաշինյանը պատասխանել է հարցին, թե ինչու։
«Իրականում՝ հենց առաջին զանգը ՌԴ նախագահին է եղել։ Վլադիմիր Պուտինը, վստահաբար, այս իրավիճակի մասին տեղեկացված է։  Բոլոր հեռախոսազանգերի նպատակն ու իմաստն այն էր, որ գործընկերներիս, ովքեր որոշ նրբությունների մասին տեղեկացված չէին, նրանց փոխանցել այդ տեղեկությունները»,- նշել է վարչապետը։
Նա նաև անդրադարձել է հայ-ամերիկյան զորավարժություններին, Հռոմի ստատուտի վավերականացման գործընթացին, իր կնոջ՝ Ուկրաինա այցին։
«Ամենևին առաջին անգամ չեն նման զորավարժություններ Հայաստանում։ Ինչ վերաբերում է Հռոմի ստատուտի վավերականացմանը, այդ գործընթացը մեկնարկել է 2022թ․ դեկտեմբերին, ցավոք, այն վատ համընկնումներ ունեցավ ՌԴ և Հաագայի դատարանի հարաբերությունների համատեքստում։ Այդ գործընթացն ամենևին կապված չէ ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունների հետ, այլ սահմանային լարվածության իրադրության։ Մենք չենք կարող մեր հարաբերությունները սառեցնել մյուս գործընկերների հետ»,- նշել է վարչապետը։
Ինչ վերաբերում է Աննա Հակոբյանի՝ Ուկրաինա այցին, Փաշինյանը խնդրել է չքաղաքականացնել այս թեման։
«2020-ին ո՛չ այցելում էինք Ուկրաինա, ո՛չ Հռոմի ստատուտ էինք վավերացնում, ո՛չ ԱՄՆ-ի հետ զորավարժություններ էինք անում, բայց դա չխանգարեց, որ սահմանին ունենանք պատերազմ։ ՀԱՊԿ-ը պարզապես չի կատարել ՀՀ-ի նկատմամբ իր պարտավորությունները։ Մենք պետք է անվտանգության լրացուցիչ, այդ թվում` միջազգային գործիքներ ձեռք բերենք»,- նշել է վարչապետը։

«Собственно говоря самый первый звонок был президенту РФ». Пашинян
Ситуация на границе Армения-Азербайджан, Нагорный Карабах-Азербайджан напряженная, поскольку в Азербайджане скоплены войска. Об этом в эфире Первого канала заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Из-за напряженной ситуации премьер-министр провел телефонные переговоры с лидерами разных стран, однако в официальных сводках телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным не было. Пашинян ответил на вопрос, почему.
«Собственно говоря, самый первый звонок был президенту Российской Федерации. Владимир Путин, безусловно, осведомлен о ситуации. Цель и смысл всех телефонных звонков заключались в том, чтобы донести эту информацию до моих коллег, которые не были проинформированы о некоторых нюансах", - сказал премьер-министр.
Он также коснулся армяно-американских военных учений, процесса ратификации Римского статута и визита его жены в Украину.
«Подобные военные учения проводятся в Армении не впервые. Что касается ратификации Римского статута, то этот процесс начался в декабре 2022 года  к сожалению, это совпало в контексте отношений России и Гаагского суда. Этот процесс вовсе не связан с армяно-российскими отношениями, а с ситуацией приграничной напряженности. Мы не можем заморозить наши отношения с другими партнерами", - заявил премьер-министр.
Что касается визита Анны Акопян в Украину, Пашинян попросил не политизировать эту тему.
"В 2020 году мы не посещали Украину, не ратифицировали Римский статут, не проводили военные учения с США, но это не помешало развязать войну на границе. ОДКБ просто не выполнила свои обязательства перед РА. Нам необходимо обзавестись дополнительными инструментами безопасности, в том числе международными", - сказал Премьер-министр.