Հայաստանը և Չեխիան կհամագործակցեն ռազմատեխնիկական բնագավառում
Այսօր ԱԺ-ում քննարկվել է «ՀՀ կառավարության եւ Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցը։
Համաձայնագրով սահմանվում են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության, ներմուծման, արտահանման, լիցենզավորման, որակի նկատմամբ հսկողության ապահովման, անհրաժեշտ մասնագետների եւ տեխնիկական անձնակազմի պատրաստման գործընթացը, ռազմատեխնիկական ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություններին աջակցության տրամադրումը, տեղեկությունների փոխանակման եւ պահպանման հետ կապված հարաբերությունները: Այս մասին սեպտեմբերի 11-ին կայացած ԱԺ ութերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի հերթական նիստի ընթացքում ասել է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի զեկուցման ընթացքում:
Ըստ զեկուցողի՝ համաձայնագրի դրույթների իրագործման նպատակով կողմերի լիազոր մարմիններ են հանդիսանալու ՀՀ եւ Չեխիայի Հանրապետությունների ՊՆ-ները:
«Համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցվել է շահագրգիռ պետական մարմինների հետ, ինչպես նաեւ ՍԴ կողմից ճանաչվել է սահմանադրության պահանջներին համապատասխանող»,- ասել է ՊՆ փոխնախարարն ու խնդրել պատեհ պահի կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
Հարակից զեկույցով հանդես է եկել Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գուրգեն Մելքոնյանը: Նա հայտնել է, որ նախագիծը քննարկվել է համապատասխան հանձնաժողովում ու ստացել դրական եզրակացություն:

Сегодня в Национальном Собрании обсуждался вопрос ратификации соглашения "О военно-техническом сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Чехии".
Соглашение определяет направления сотрудничества в военно-технической сфере, которые включают процесс производства, импорта, экспорта, лицензирования, контроль качества продукции военного назначения, подготовку необходимых специалистов и технических кадров, оказание поддержки организациям, работающим в военно-технической сфере. техническая область и отношения, связанные с обменом и хранением информации. Об этом заявил заместитель министра обороны Арман Саргсян в ходе состоявшегося 11 сентября очередного заседания шестой сессии НС восьмого созыва в ходе презентации законопроекта "О ратификации Соглашения о военно-техническом сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Чешской Республики».
По словам докладчика, в целях реализации положений соглашения уполномоченными органами сторон будут Министерства обороны РА и Чехии.
"Проект соглашения согласован с заинтересованными государственными органами, а также признан Верховным судом соответствующим требованиям Конституции", - сказал замминистра обороны и попросил проголосовать за законопроект на заседании Верховного суда.
С соответствующим докладом выступил член постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Гурген Мелконян. Он сообщил, что проект обсуждался в профильном комитете и получил положительное заключение.