«Ռիսկային է». ընդդիմադիր պատգամավորը՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերություններին։ Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները խիստ լարված են։ Նա ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների վատթարացումը Հայաստանի համար ռիսկային քայլ է որակել․
«Վարել նման քաղաքականություն այն դեպքում, երբ Արցախում 120 հազար ֆիզիկական գոյությունը պայմանավորված է ռուսական կողմի ներկայությամբ, դա բավականաչափ ռիսկային է։ Հայաստանի ղեկավարության հայացքն ուղղված է դեպի արևմուտք, որտեղ չկա ոչ միայն անվտանգության աղբյուր, այլ նաև կա Թուրքիա։
Արտաքին այլ դերակատարների մեջ չկա մեկը, որը պատրաստակամություն հայտնի զինված զորախումբ ուղարկել տարածաշրջան՝ ապահովելու Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունը և Արցախի հայության անվտանգությունը»,- ասել է նա լրագրողների հետ ճեպազրույցում։

Депутат фракции «Армения» НС Артур Хачатрян коснулся армяно-российских отношений. По его словам, очевидно, что отношения между Арменией и Россией очень напряжены. Он назвал ухудшение отношений с Россией рискованным шагом для Армении.
«Проводить такую политику, когда физическое существование 120 тысяч человек в Арцахе обусловлено присутствием российской стороны, довольно рискованно. Взоры руководства Армении устремлены на запад, где нет не только источника безопасности, зато есть Турция.
Среди других внешних игроков нет никого, кто был бы готов отправить в регион вооруженную военную группу для обеспечения защиты границ Армении и безопасности армян Арцаха", - сказал он на брифинге с журналистами.