Լաչինի միջանցքը պետք է անհապաղ վերաբացվի՝ դեպի ԼՂ լրացուցիչ երթուղիներով. Բլինքեն
Միացյալ Նահանգները կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ չլուծված հարցերը ուղիղ երկխոսության միջոցով լուծելու համար: Լաչինի միջանցքը պետք է անհապաղ վերաբացվի՝ դեպի ԼՂ լրացուցիչ երթուղիներով:
Այս մասին X-ում գրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացմամբ:
«Կրկնում ենք մեր կոչը՝ անհապաղ և միաժամանակ բացել երկու միջանցքները, որպեսզի ապահովվի Լեռնային Ղարաբաղում տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին խիստ անհրաժեշտ մարդասիրական բեռների առաքումը:
Մենք նաեւ կոչ ենք անում առաջնորդներին զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը մեծացնում է լարվածությունը կամ շեղում է այդ նպատակից: Վեճերի լուծման համար ուժի կիրառումն անընդունելի է։ Հարավային Կովկասում վերջին շրջանում լարվածության աճի լույսի ներքո Միացյալ Նահանգները շարունակելու է վճռականորեն աջակցել չլուծված հարցերը ուղիղ երկխոսության միջոցով լուծելու Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին՝ արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու նպատակով:
Մենք կրկին հայտարարում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ցանկացած խաղաղության համաձայնագիր պետք է պաշտպանի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Մենք նաև խրախուսում ենք Բաքվի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների միջև երկխոսությունը: Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է, որ առաջ գնալու միակ ճանապարհը խաղաղությունն է, երկխոսությունն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն է՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգանքի հիման վրա»:

Lachin Corridor should be reopened immediately with additional routes to NK. Blinken
The United States urges Azerbaijan and Armenia to continue working together to resolve outstanding issues through direct dialogue. Lachine Corridor should be reopened immediately with additional routes to NK.
US Secretary of State Anthony Blinken wrote about this in X.
The statement of the Ministry of State also states that the United States is deeply concerned about the deterioration of the humanitarian situation in Nagorno Karabakh.
"We repeat our call to immediately and simultaneously open the two corridors to ensure the delivery of humanitarian cargo desperately needed by men, women, and children in Nagorno-Karabakh.
We also call on the leaders to refrain from any actions that increase tension or distract from this goal. The use of force to resolve disputes is unacceptable. In light of the recent escalation of tensions in the South Caucasus, the United States will continue to strongly support efforts by Armenia and Azerbaijan to resolve outstanding issues through direct dialogue in order to achieve a dignified and lasting peace.
We reiterate that any peace agreement between Armenia and Azerbaijan must protect the rights and security of the people of Nagorno Karabakh.
We also encourage dialogue between the people of Baku and Nagorno-Karabakh. The United States reaffirms that the only way forward is peace, dialogue, and normalization of relations between Armenia and Azerbaijan based on mutual respect for each other's sovereignty and territorial integrity."