Սեպտեմբերի 9-ին Աբու Դաբիում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ղեկավարությամբ և ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի դիվանագիտական կազմի անդամների մասնակցությամբ կայացել է Մերձավոր ու Միջին Արևելքում հավատարմագրված ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաք:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում զարգացումները, տարածաշրջանում կայունության հաստատման ուղղությամբ ջանքերը, առկա միտումները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի շուրջ քննարկումներն ու առանցքային հարցերը։
Անդրադարձ է կատարվել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին։ Քննարկվել են նաև Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների հետ ՀՀ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր։

Арарат Мирзоян представил развитие событий на Южном Кавказе
9 сентября в Абу-Даби под руководством министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и при участии членов дипломатического аппарата центрального аппарата МИД состоялась встреча глав дипломатических миссий РА, аккредитованных на Ближнем и Среднем Востоке. .
Министр Мирзоян представил развитие событий на Южном Кавказе, усилия по установлению стабильности в регионе, текущие тенденции, дискуссии и ключевые вопросы, касающиеся соглашения о регулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.
Была упомянута гуманитарная ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора. Обсуждались также вопросы, связанные с повесткой двусторонних отношений РА со странами Ближнего и Среднего Востока, а также региональные развития.