Տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Նիկոլ Փաշինյանի և Էբրահիմ Ռայիսիի միջև
Տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի միջև:
Քննարկվել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական զորքերի կուտակմանը, Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին լարվածության աճի միտումներին:
Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է հավատարմությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023 թվականի մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածություններին, ինչպես նաև բոլոր հարցերը բացառապես դիվանագիտական եղանակներով ու կառուցողական մթնոլորտում լուծելու մոտեցումներին:
ՀՀ վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել լարվածությունը նվազեցնելուն ուղղված հրատապ քննարկումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի հետ:

Состоялся телефонный разговор между Николом Пашиняном и Эбрагимом Раиси
Состоялся телефонный разговор между Премьер-министром РА Николом Пашиняном и Президентом Исламской Республики Иран Эбрагимом Раиси.
Обсуждались вопросы, связанные с ситуацией в регионе. В частности, говорилось об углублении гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, скопления азербайджанских войск вокруг Нагорного Карабаха, тенденций роста напряженности на армяно-азербайджанской государственной границе.
Премьер-министр Пашинян еще раз подчеркнул приверженность пражским соглашениям от 6 октября 2022 года и Брюсселю от 14 мая 2023 года, а также подход к решению всех вопросов исключительно дипломатическими методами и в конструктивной атмосфере.
Премьер-министр РА выразил готовность провести срочные переговоры с президентом Азербайджана, направленные на снижение напряженности.