Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի դաշնային հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի խորացման, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական զորքերի կուտակման, Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին լարվածության աճի միտումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը բոլոր հարցերը բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով ու կառուցողական մթնոլորտում կարգավորելու մոտեցումներին՝ հիմք ընդունելով 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում եւ 2023 թվականի մայիսի 14-ին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Կանցլեր Շոլցը նշել է, որ պատրաստակամ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պատրաստ է  լարվածությունը նվազեցնելուն միտված հրատապ քննարկումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի հետ:

RA Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with Chancellor of the Federal Republic of Germany Olaf Scholz.
The interlocutors discussed the deepening of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor, the accumulation of Azerbaijani troops around Nagorno-Karabakh, and the increasing tension on the Armenia-Azerbaijan state border.
Prime Minister Pashinyan reaffirmed his commitment to settling all issues exclusively through diplomacy and in a constructive atmosphere, based on the agreements reached on October 6, 2022, in Prague and on May 14, 2023, in Brussels.
Chancellor Scholz noted that he is ready to support efforts to establish regional peace and stability.
Prime Minister Pashinyan emphasized that he is ready to hold urgent discussions with the President of Azerbaijan to reduce tension.