Միրզոյանը և ԱՄԷ նախագահը քննարկել են երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր
Սեպտեմբերի 7-ին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Աբու Դաբիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու բարեկամ երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր՝ այս համատեքստում կարևորելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների իրականացումն ու միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցութունը:
ԱՄԷ նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ են կատարել տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հնարավորություններին, մտքեր փոխանակել նոր հեռանկարային ուղղություններով համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման շուրջ: Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման կապակցությամբ՝ ընդգծելով Հայաստանի և ԱՄԷ միջև առկա զգալի ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում էմիրաթական ընկերությունների համար ստեղծված է անհրաժեշտ բարենպաստ գործարար միջավայր։
Հանդիպման օրակարգի առանցքային հարցերից են  եղել նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանն իր առավելապաշտական նկրտումներով և ագրեսիվ գործողություններով խոչընդոտում է տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու ջանքերին:
Նախարար Միրզոյանն ԱՄԷ նախագահին է ներկայացրել շուրջ 9 ամիս տևող Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի առջև ծառացած բարդ հումանիտար մարտահրավերները՝ շեշտելով, որ ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների և միջազգային բազմաթիվ գործընկերների հասցեական կոչերի, Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Լաչինի միջանցքը:

Мирзоян и президент ОАЭ обсудили вопросы, связанные с расширением политического диалога между странами
8 Сентябрь, 12:30
7 сентября президент Объединенных Арабских Эмиратов Мухаммед бен Заид Аль Нахайян принял министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна, находящегося с официальным визитом в Абу-Даби.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с расширением политического диалога между двумя дружественными странами, подчеркнув в этом контексте реализацию взаимных визитов на высоком уровне и эффективное взаимодействие на международных площадках.
Президент ОАЭ и министр иностранных дел Республики Армения поразмышляли о возможностях развития взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, обменялись идеями по реализации совместных проектов в новых перспективных направлениях. Обе стороны выразили удовлетворение активизацией торгово-экономических отношений между двумя странами, подчеркнув необходимость более эффективного использования значительного потенциала между Арменией и ОАЭ. Министр Мирзоян подчеркнул, что для эмиратских компаний в Армении создана благоприятная бизнес-среда.
Последние региональные события были в числе ключевых вопросов повестки дня встречи.
Касаясь нынешней ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, Арарат Мирзоян отметил, что Азербайджан своими фанатичными стремлениями и агрессивными действиями препятствует усилиям по установлению прочного мира в регионе.
Министр Мирзоян представил президенту ОАЭ сложные гуманитарные проблемы, с которыми столкнулись 120 000 жителей Нагорного Карабаха и особенно уязвимые группы в результате 9-месячной блокады Нагорного Карабаха, подчеркнув, что, несмотря на два решения Международный Суд и апелляции многих международных партнеров, Азербайджан продолжает держать закрытым Лачинский коридор.