Միրզոյանը և ԱՄԷ նախագահը քննարկել են երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր
Սեպտեմբերի 7-ին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Աբու Դաբիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու բարեկամ երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր՝ այս համատեքստում կարևորելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների իրականացումն ու միջազգային հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցութունը:
ԱՄԷ նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ են կատարել տարբեր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման հնարավորություններին, մտքեր փոխանակել նոր հեռանկարային ուղղություններով համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման շուրջ: Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման կապակցությամբ՝ ընդգծելով Հայաստանի և ԱՄԷ միջև առկա զգալի ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում էմիրաթական ընկերությունների համար ստեղծված է անհրաժեշտ բարենպաստ գործարար միջավայր։
Հանդիպման օրակարգի առանցքային հարցերից են  եղել նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանն իր առավելապաշտական նկրտումներով և ագրեսիվ գործողություններով խոչընդոտում է տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու ջանքերին:
Նախարար Միրզոյանն ԱՄԷ նախագահին է ներկայացրել շուրջ 9 ամիս տևող Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի առջև ծառացած բարդ հումանիտար մարտահրավերները՝ շեշտելով, որ ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների և միջազգային բազմաթիվ գործընկերների հասցեական կոչերի, Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Լաչինի միջանցքը:

Mirzoyan and the UAE President discussed issues related to the expansion of political dialogue between the countries
On September 7, the President of the United Arab Emirates, Mohammed bin Zayed Al Nahyan, received RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was in Abu Dhabi on an official visit.
During the meeting, the interlocutors discussed issues related to expanding the political dialogue between the two friendly countries, emphasizing the implementation of high-level mutual visits and effective interaction on international platforms.
The President of the UAE and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reflected on the possibilities of developing mutually beneficial cooperation in various fields. They exchanged ideas on implementing joint projects in new prospective directions. Both sides expressed satisfaction with revitalizing trade and economic relations between the two countries, emphasizing the need to use the significant potential between Armenia and the UAE more effectively. Minister Mirzoyan emphasized that a favorable business environment has been created for Emirati companies in Armenia.
The latest regional developments were among the critical issues on the agenda of the meeting.
Referring to the current security situation in the South Caucasus, Ararat Mirzoyan noted that Azerbaijan is hindering the efforts to establish lasting peace in the region with its fanatical aspirations and aggressive actions.
Minister Mirzoyan presented to the President of the UAE the complex humanitarian challenges faced by the 120,000 people of Nagorno-Karabakh and especially vulnerable groups as a result of the 9-month-long blockade of Nagorno-Karabakh, stressing that despite the two decisions of the International Court of Justice and the appeals of many international partners, Azerbaijan continues to keep it closed. Lachine Corridor.