Ռազմաքաղաքական իրավիճակը մեր տարածաշրջանում էականորեն սրվել է. Ադրբեջանը զորքեր է կուտակում. Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ռազմաքաղաքական իրավիճակը մեր տարածաշրջանում էականորեն սրվել է»,- տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանն օրեր շարունակ զորքեր է կուտակում ԼՂ շփման գծի և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի երկայնքով։
«ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունների քաղաքականությունը շարունակվում է»,- ասել է վարչապետը՝ հիշեցնելով, որ սեպտեմբերի 1-ին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն հերթական սադրանքն է ձեռնարկել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ «Այդ սադրանքին նախորդել և հաջորդել են Հայաստանի ԶՈՒ կողմից Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու կեղծ լուրերի տարածումն Ադրբեջանի կողմից»,- ասել է նա։
Վարչապետը խոսել է նաև ԼՂ շրջափակման մասին, շեշտելով, թե հումանիտար ճգնաժամն այնտեղ հասել է գագաթնակետին. «Ադրբեջանն այս գործողություններով ի ցույց է դնում ընդդեմ ԼՂ-ի և ՀՀ-ի ռազմական սադրանք ձեռնարկելու մտադրությունը»։

The military-political situation in our region has significantly worsened. Azerbaijan is accumulating troops. Nikol Pashinyan (VIDEO)
"During the past week, the military-political situation in our region has significantly worsened," RA Prime Minister Nikol Pashinyan informed. According to him, Azerbaijan has accumulated troops for days along the Nagorno-Karabakh contact line and the Armenia-Azerbaijan border.
"The policy of encroachment on the sovereign territory of the Republic of Armenia continues," said the Prime Minister, reminding that on September 1, the Azerbaijani Armed Forces launched another provocation against the sovereign territory of the Republic of Armenia. "This provocation was preceded and followed by the spread of false news by Azerbaijan about violation of the ceasefire regime by the Armenian Armed Forces on the Armenia-Azerbaijan border," he said.
The Prime Minister also spoke about the blockade of Nagorno-Karabakh, stressing that the humanitarian crisis there has reached its peak. "With these actions, Azerbaijan demonstrates its intention to launch a military provocation against Nagorno-Karabakh and Armenia."