Հայաստանն Ադրբեջանից ոչ մի տարածքային պահանջ չունի և նույնն ակնկալում է Ադրբեջանից. ԱԳՆ
«ՀՀ կառավարության 2023թ. սեպտեմբերի 7-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության առնչությամբ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել հետևյալը։
Սոցիալական ցանցերի ադրբեջանցի օգտատերերը և լրատվամիջոցներն իրենք են հրապարակել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի մոտակայքում և Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զորքեր կուտակելու մասին վկայող տեղեկություններ, ինչը հաստատվում է նաև այլ աղբյուրների տեղեկատվությամբ:
Վերոհիշյալ ելույթում ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ-ը հավատարիմ է 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում և 2023թ. մայիսի 14-ին Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններին, ինչով վերահաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչումը: Հայաստանն Ադրբեջանից ոչ մի տարածքային պահանջ չունի և նույնն ակնկալում է Ադրբեջանից, որը մինչ օրս հրապարակայնորեն չի հաստատել իր հավատարմությունն այդ պայմանավորվածություններին:
Հայաստանը շահագրգռված չէ ռազմական էսկալացիայով, նախկինում առաջարկել է, հիմա էլ առաջարկում է նման ռիսկերը բացառելու մեխանիզմներ, որոնք մինչ օրս անպատասխան են մնացել, և պատրաստ է քննարկել արդյունավետ այլ մեխանիզմների ներդրումը նույնպես:
ՀՀ պատրաստ է շարունակել ակտիվ ջանքեր ներդնել հնարավորինս շուտ Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի նախագծի շուրջ աշխատանքներն ավարտելու և այն ստորագրելու ուղղությամբ:
ՀՀ նվիրված է և շարունակում է հավատարիմ լինել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության օրակարգին՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով պաշտոնական Բաքվի կողմից նույնպիսի հռետորաբանության և գործնական ազդակների անհրաժեշտությունը:
Ակնհայտ է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը և Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության բացակայությունը՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում, չի նպաստում տարածաշրջանում մթնոլորտի բարելավմանը»:

Armenia has no territorial demands from Azerbaijan and expects the same from Azerbaijan. MFA
"We consider it necessary to emphasize the following about the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan after the speech of RA Prime Minister Nikol Pashinyan at the session of the RA government on September 7, 2023.
Azerbaijani users of social networks and the media themselves have published information indicating the accumulation of Azerbaijani troops near the Armenia-Azerbaijan border and along the contact line of Nagorno-Karabakh, which is also confirmed by data from other sources.
In the speech above, the RA Prime Minister stated that RA is committed to the agreements reached on October 6, 2022, in Prague, October 31, 2022, in Sochi, and May 14, 2023, in Brussels, which reaffirmed mutual unconditional recognition of each other's territorial integrity by Armenia and Azerbaijan. Armenia has no territorial claims against Azerbaijan and expects the same from Azerbaijan, which has yet to publicly confirm its commitment to these agreements.
Armenia is not interested in military escalation; in the past, it has proposed and is now offering mechanisms to exclude such risks, which have remained unanswered until now. It is ready to discuss introducing other practical tools as well.
RA is ready to continue making active efforts to complete the work on the draft peace and relations regulation agreement with Azerbaijan and sign it as soon as possible.
RA is committed to the agenda of peace and stability in the South Caucasus while emphasizing the need for similar rhetoric and practical impulses from official Baku.
It is evident that the blocking of the Lachin Corridor, the established humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, and the lack of Baku-Stepanakert dialogue within the framework of the international mechanism do not contribute to the improvement of the atmosphere in the region."