Հարավկորեական երկրորդ խոշորագույն հոլդինգը հետաքրքրված է Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հարցում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է հարավկորեական «SK Group» հոլդինգի պատվիրակությանը՝ SK Telecom ընկերության փոխնախագահ Ում Յոնգվանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով պատվիրակության այցը ԲՏԱ նախարարություն՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում հայ-կորեական բարեկամական կապերի զարգացումը, ընդգծել, որ համագործակցության համար նպաստավոր նախադրյալներ կան հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և թվայնացման ոլորտներում։
Նախարարի առաջին տեղակալը հյուրերին է ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներկա վիճակը, առկա ներուժը, զարգացման միտումներն ու իրականացվող աշխատանքները: Գևորգ Մանթաշյանը ընդգծել է, որ Հայաստանում այժմ գործունեություն են ծավալում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային մի շարք խոշոր ընկերություններ և համոզմունք հայտնել, որ «SK Group»-ը կարող է դառնալ դրանցից մեկը:
«SK Group»-ի պատվիրակությունը ևս հետաքրքրվածություն է ցուցաբերել Հայաստանում  գործունեություն ծավալելու հարցում, և այդ համատեքստում, ներկայացրել է հոլդինգի նպատակները, իրականացվող ծրագրերը:
Ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, տեղական կազմակերպությունների գործունեությանն առավել հանգամանալից ծանոթանալու նպատակով՝ պատվիրակության անդամները նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո այցելել են «Ինժեներական քաղաք», ԵՊՀ-ում գործող «ISTC» կենտրոն, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, «Picsart» ընկերության գրասենյակ:
Նշենք, որ ավելի քան 60 տարի առաջ հիմնադրված «SK Group» հոլդինգը կազմված է 186 դուստր ձեռնարկություններից և մասնաճյուղերից, որոնք գործում են էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության և կիսահաղորդչային արդյունաբերության ոլորտներում:

The second-largest South Korean holding company is interested in operating in Armenia
On September 6, RA First Deputy Minister of High-Tech Industry Gevorg Mantashyan received the delegation of the South Korean "SK Group" holding, led by the vice president of SK Telecom company Um Youngwan.
Welcoming the delegation's visit to the Ministry of Education and Culture, Gevorg Mantashyan noted that he highly valued the development of Armenian-Korean friendly ties and emphasized that there are favorable conditions for cooperation, especially in the fields of information technology, artificial intelligence, and digitization.
The first deputy minister presented to the guests the current state of the high-tech sector, the existing potential, development trends, and ongoing work. Gevorg Mantashyan emphasized that several sizeable global IT companies are currently operating in Armenia and expressed his belief that "SK Group" can become one of them.
The delegation of "SK Group" also showed interest in developing activities in Armenia and presented the holding's goals and implemented plans in that context.
After the meeting at the Ministry, the members of the delegation visited the "Engineering City," the "ISTC" center operating at YSU, the "Tumo" Creative Technologies Center, and the "Picsart" company office to get to know the activities of the local organizations more thoroughly.
It should be noted that the "SK Group" holding, founded more than 60 years ago, consists of 186 subsidiaries and branches operating in the energy, telecommunications, and semiconductor industries.