«ՀԱՊԿ-ն է Հայաստանից ձեռքերը լվացել ու դուրս եկել այստեղից». Խանդանյան
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, թե ՀԱՊԿ-ն է ձեռքերը լվացել ու դուրս եկել Հայաստանից։
Միաժամանակ, ըստ նրա, այս պահին ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու գործընթաց չի տարվում. «Կարծես թե ՀԱՊԿ-ն է, որ Հայաստանի նկատմամբ ձեռքերը լվացել է ու դուրս եկել Հայաստանից։ Ինչ մնում է տեխնիկական կողմին և այդ գործընթացներին, հավելյալ քննարկման առարկա է։ Ճիշտ ժամանակի, պահի և հետևանքների շուրջ պետք է համալիր քննարկում լինի»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին փոխարինելու հեռանկարին՝ նա ասել է. «ՀԱՊԿ-ին ինչպես փոխարինել, եթե ՀԱՊԿ-ն անգործություն է ցուցաբերում Հայաստանի նկատմամբ։ Չենք ցանկանում մի այնպիսի մեխանիզմի հետ համագործակցել, որ կրկին անգործություն կցուցաբերի»։
Խանդանյանը նաև նշել է, թե Ռուսաստանին, որպես ռազմավարական դաշնակցի, հարցադրումներ կան, որոնց պատասխանները Հայաստանը չի ստանում տևական ժամանակ։
Հարցին, թե անվտանգային համակարգը փոխելու տարբերակ քննարկվո՞ւմ է, Խանդանյանը պատասխանեց. «Հայաստանի զինված ուժերի և, ընդհանրապես, անվտանգության համակարգի բարեփոխումները պետք է շարունակվեն: Այս առումով պետք է բաց լինել՝ համագործակցելու բոլոր այն երկրների հետ, որոնք կունենան այդպիսի հետաքրքրություններ»:

"The CSTO washed its hands of Armenia and left here." Khandanyan
Sargis Khandanyan, the NA Standing Committee on Foreign Relations chairman, announced that the CSTO washed its hands and left Armenia.
At the same time, according to him, there is no process for leaving the CSTO at the same time, "CSTO has washed its hands of Armenia and left Armenia. What remains of the technical side and those processes is a subject for additional discussion. There should be a complex discussion about the right time, moment, and consequences," he said.
Referring to the prospect of replacing CSTO, he said, "How to replace the CSTO if the CSTO shows inaction towards Armenia?" We do not want to cooperate with such a mechanism that will show inactivity again."
Khandanyan also noted that Russia, as a strategic ally, has questions to which Armenia has been waiting to receive answers for a long time.
When asked whether an option to change the security system is being discussed, Khandanyan answered, "Reforms of the armed forces of Armenia and, in general, the security system must continue. In this regard, we should be open to cooperating with all those countries that will have such interests."