«ՄԱԿ ԱԽ երկրները պետք է լրջագույն միջոցներ ձեռնարկեն նոր պայթյունը կանխելու համար». վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը մտադիր է ԼՂ-ի և Հայաստանի դեմ ռազմական սադրանք ձեռնարկել․
«Իրավիճակն այնպիսին է, որ միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ ԱԽ երկրները պետք է լրջագույն միջոցներ ձեռնարկեն մեր տարածաշրջանում նոր պայթյունը կանխելու համար»,- ասել է նա։
Վարչապետը նաև ընդգծել է ՀՀ հավատարմությունը 2021թ. դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում, 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և 2023թ. մայիսին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ինչպես նաև՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարարությանը։
Ըստ վարչապետի՝ ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման համար Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում և Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակումն էական է։
«Հայաստանը պատրաստ է և ցանկանում է խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, և մենք մեր հավատարմությունն ենք արտահայտում խաղաղության օրակարգին»,- ասել է նա։

"The countries of the UN Security Council must take serious measures to prevent a new explosion." prime minister
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that Azerbaijan intends to launch a military provocation against Nagorno-Karabakh and Armenia.
"The situation is such that the international community, the UN Security Council countries must take serious measures to prevent a new explosion in our region," he said.
The Prime Minister also emphasized RA's loyalty to the agreements reached in Brussels on December 14, 2021, in Prague on October 6, 2022, and in Brussels in May 2023, as well as to the tripartite declaration of November 9, 2020.
According to the Prime Minister, the Baku-Stepanakert dialogue within the framework of the international mechanism and the unblocking of the Lachin Corridor are essential for addressing the rights and security of Nagorno-Karabakh Armenians.
"Armenia is ready and wants to sign a peace and relations settlement agreement with Azerbaijan, and we express our loyalty to the peace agenda," he said.