«Հասցեական ուղերձները, ցավոք, բավարար չեն»․ Միրզոյանը՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարարին
Սեպտեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի հետ: Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հարցեր:
Անդրադարձ կատարելով սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ դա Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործելաոճի հերթական դրսևորումն էր: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ Ադրբեջանն իր քայլերով ձգտում է ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում, որը պետք է դատապարտելի լինի միջազգային հանրության կողմից
Երկուստեք ընդգծվել է դրան զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամի՝ ԼՂ բնակչության, հատկապես խոցելի խմբերի համար հետևանքները և ճգնաժամի հաղթահարման հրատապությունը: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հարցում ՀՀ դիրքորոշումը և ընդգծել այդ ուղղությամբ միջազգային դերակատարների, այդ թվում՝ ԵՄ, կողմից հստակ քայլեր կատարելու անհրաժեշտությունը: Բարձր գնահատելով գործընկերների կողմից մինչ օրս արված հասցեական ուղերձները՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ, ցավոք, դրանք բավարար չեն տեղում դրական փոփոխություն արձանագրելու, Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու համար
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Գերմանիայի միջև համագործակցության  երկկողմ օրակարգի առաջ մղման հնարավոր քայլերին:

"Unfortunately, the address messages are not enough." Mirzoyan to the German Foreign Minister
On September 5, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan, had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Analena Berbock. Issues of stability and security in the region were discussed.
Referring to the actions of the armed forces of Azerbaijan against the sovereign territory of RA on September 1, Minister Mirzoyan emphasized that it was another manifestation of Azerbaijan's continuous aggressive behavior. Minister Mirzoyan added that Azerbaijan is trying to destabilize the South Caucasus with its steps, which the international community should condemn.
Parallel to this, the consequences of the daily deepening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh for the population, especially vulnerable groups, and the urgency of overcoming the problem were emphasized on both sides. Minister Mirzoyan reaffirmed RA's position regarding the removal of the blockade of the Lachine Corridor by the decisions of the International Court of Justice and emphasized the need for international actors, including the EU, to take clear steps in this direction. Highly appreciating the addresses made by the partners so far, Minister Mirzoyan emphasized that, unfortunately, they are not enough to register a positive change on the ground, lift the de facto blockade of Nagorno Karabakh, and return Azerbaijan to a constructive field.
Reference was also made to the possible steps to advance the bilateral cooperation agenda between Armenia and Germany.