Եթե Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար չճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, դա նշանակում է՝ խաղաղություն երբեք չի լինի։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը՝ իտալական La Repubblica թերթին տված հարցազրույցում։
«Եթե խաղաղության պայմանագրի մեջ չլինեն ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության մասին երաշխիքներ, այդ պայմանագիրն անիմաստ կլինի»,- նշել է վարչապետը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի գործունեությանը, վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի հանրությունը խորը հիասթափություն է ապրել և ապրում ՀԱՊԿ-ի գործելակերպից, և սա է պատճառը, որ ՀԱՊԿ-ի 2022թ․ աշնանը Երևանում տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ընթացքում չվավերացվեցին մի շարք պայմանագրեր։
Վարչապետը խոսել է նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից և նշել, որ Հայաստանը չի կապում և չի ուզում կապել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների հետ, չնայած Ադրբեջանն ու Թուրքիան այդ հարցն անընդհատ առաջ են բերում։
«Թվացյալ ռազմական հզորությունը չի նշանակում անխոցելիություն, ուստի խաղաղությամբ պետք է շահագրգռված լինեն բոլոր երկրները։ Մենք կարևոր ենք համարում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, և Անկարա կատարած իմ այցելության ու Թուրքիայի նախագահի հետ իմ ունեցած շփումների արդյունքում տպավորություն ունեմ, որ Թուրքիայի համար էլ շատ կարևոր է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը։ Կարծում եմ՝ կան հնարավորություններ»,- նշել է նա։

«Мнимая военная мощь не означает неуязвимость». Пашинян
Если Армения и Азербайджан взаимно не признают территориальную целостность друг друга, это означает, что мира никогда не будет. Об этом заявил премьер РА Никол Пашинян в интервью итальянской газете La Repubblica.
"Если в мирном соглашении не будет гарантий прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, то это соглашение будет бессмысленным", - заявил премьер-министр.
Касаясь деятельности ОДКБ, премьер-министр отметил, что армянская общественность испытала и продолжает испытывать глубокое разочарование в деятельности ОДКБ, и это является причиной того, что в ходе осеннего саммита ОДКБ 2022 года в Ереване ряд соглашений не был ратифицирован.
Премьер-министр также коснулся вопросов урегулирования армяно-турецких отношений и отметил, что Армения не хочет увязывать армяно-турецкие отношения с армяно-азербайджанскими отношениями, хотя Азербайджан и Турция постоянно поднимают этот вопрос.
«Мнимая военная мощь не означает неуязвимость, поэтому все страны должны быть заинтересованы в мире. Мы считаем важным регулирование отношений с Турцией, и в результате моего визита в Анкару и контактов с Президентом Турции у меня сложилось впечатление, что регулирование отношений с Арменией также очень важно для Турции. Я думаю, что возможности есть", - сказал он.