ՀՀ ԱԳՆ-ն Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակոցների կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել։
«Սեպտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են բացել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի և Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր: Ադրբեջանական ԶՈՒ կիրառել են նաև ականանետեր և անօդաչու սարքեր:
Հայաստանի Հանրապետությունն այս ընթացքում բազմիցս ահազանգել էր, որ Ադրբեջանը, նպատակ ունենալով նախապես ծրագրավորված ռազմական գործողություններ իրականացնել, միտումնավոր, համակարգային կերպով ապատեղեկատվություն է տարածում:
Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ոտնձգությունները, որոնք զուգորդվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումների վերաբերյալ ադրբեջանական կողմից տարբեր մակարդակներով, ինչպես նաև տարբեր պետական լրատվամիջոցներով պարբերաբար հնչող հայտարարություններով ու ռազմատենչ հռետորաբանությամբ, հանդիսանում են ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով առկա հարցերը կարգավորելու, սեփական կամքը պարտադրելու Բաքվի ագրեսիվ քաղաքականության շարունակությունը:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու հասցեական կոչերի և աճող ճնշման պայմաններում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս սադրանքը նաև միտված է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը և խուսափել իր պարտավորությունների կատարումից:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի նմանօրինակ ագրեսիվ գործելաոճը, որն ուղեկցվում է արդեն 8 ամսից ավել տևող Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի փաստացի պաշարմամբ, և կարող է լրջորեն խոչընդոտել տարածաշրջանում կայունություն և տևական խաղաղություն հաստատելու ջանքերին: Հայաստանի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր սկզբունքային դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի բոլոր ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ու տարածաշրջանում իրական կայունությամբ շահագրգիռ դերակատարներին առկա մեխանիզմների կիրառմամբ և գործուն ու հստակ քայլերի միջոցով զսպել Ադրբեջանի օրեցօր սաստկացող առավելապաշտական վարքագիծը՝ իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու և Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու նպատակով»,- նշված է հայտարարության մեջ:

The Foreign Ministry calls on the international community to restrain Azerbaijan's increasingly fanatical behavior
The RA MFA stated the shooting at the Armenian positions in the Gegharkunik region's Sotk and Norabak regions.
"On September 1, the armed forces of Azerbaijan opened fire in the direction of the Armenian positions located in the Sotki and Norabak regions of the Gegharkunik region of the Republic of Armenia, as a result of which the Armenian side suffered 4 casualties and 1 wounded. Azerbaijani Armed Forces also used mortars and drones.
During this period, the Republic of Armenia repeatedly warned that Azerbaijan, carrying out pre-planned military operations, is intentionally and systematically spreading misinformation.
The encroachments against the territorial integrity of Armenia, which are combined with the declarations and bellicose rhetoric made regularly by the Azerbaijani side on various levels and across multiple state media about the ambitions for the sovereign territories of the Republic of Armenia, are part of Baku's aggressive policy of settling the existing issues through the use of force and the threat of force, imposing its own will—the sequel.
In the face of calls and growing pressure to lift the illegal blocking of the Lachin Corridor, this provocation by Azerbaijan is also aimed at distracting the attention of the international community and avoiding fulfilling its obligations.
We strongly condemn the aggressive behavior of Azerbaijan, which is accompanied by the de facto siege of the people of Nagorno-Karabakh through the illegal blockade of the Lachin Corridor that has lasted for more than 8 months and can seriously hinder efforts to establish stability and lasting peace in the region. The Republic of Armenia reaffirms its principled position that all units of the Armed Forces of Azerbaijan must be withdrawn from the sovereign territory of Armenia.
We call on the international community and the actors interested in absolute stability in the region to use the existing mechanisms and through practical and transparent steps to curb the increasingly fanatical behavior of Azerbaijan to prevent further escalation of the situation and to return Azerbaijan to a constructive field," the statement said.